Navalni’nin eşi Putin’e ateş püskürdü

Sibirya’da tutulduğu cezaevinde yaşamını yitiren Rus muhalif Aleksey Navalni’nin eşi Yulia Navalnaya, Brüksel’deki Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Cuma günü öldüğü açıklanan ve halen ölümü hakkında birçok belirsizlik bulunan Navalni’nin eşi Brüksel’de çok sert konuştu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ikinci yıl dönümüne günler kala Brüksel’deki toplantıya katılan Navalnaya, Batılı liderlere ve diplomatlara seslendi. Navalnaya, “Putin ve müttefikleri ülkemize, aileme ve kocama yaptıklarının sorumluluğunu taşıyacaktır” dedi.

Bugün Avrupa Birliği’nin 27 dışişleri bakanının katıldığı toplantıya başkanlık eden dış politika şefi Josep Borrell, Navalnaya’nın ziyaretini duyururken toplantının “Rusya’daki özgürlük savaşçılarına verilen desteği vurgulayacağını ve Aleksey Navalni’nin anısını onurlandıracağını” söyledi.

47 yaşındaki eski bir avukat olan Navalni, Putin Rusya’sında yolsuzluğa karşı yürüttüğü kampanyalarla öne çıkmıştı. Halka açık protestolarda ve mahkeme salonlarında ateşli söylemleri, sosyal medyadaki ses getiren varlığı ve ekibinin devlet rüşvetine yönelik ayrıntılı video soruşturmalarıyla tanınıyordu.

Rus yetkililer, 2020’de Sibirya’da sinir gazıyla zehirlenmeyi de içeren zulüm yıllarının ardından Navalni’nin otuz yıl hapis cezasını çektiği cezaevinde yürüyüş yaptıktan sonra yere yığıldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx