Filistinli çocuklarla açlıkla savaşıyor

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana devam ettirdiği saldırılarda 14 binden fazla Filistinli çocuk yaşamını yitirdi. Hayatta kalanlar ise yetersiz beslenme nedeniyle yaşam savaşı veriyor.

Gazze Şeridi’ndeki yüzbinlerce Filistinli çocuk, gıda stoklarının tükenmesi ya da İsrail ordusunun mevcut olanları bombalaması ve sınırlı miktarda yardım gelmesi nedeniyle yeterli ve sağlıklı yiyecek ile temiz suya erişemiyor.

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de 1 milyon 900 bin kişi yerinden edildi ve bunların büyük bir kısmı derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşıyor.

Tel Aviv yönetimi, Gazze’de “gıda sıkıntısı” olmadığını iddia etse de başta BM olmak üzere uluslararası kuruluşların raporları bölgede yaşanan açlığı gözler önüne seriyor.

İsrail’in insani yardımların girişine çıkardığı zorluklar ve engellemeler nedeniyle Gazze’ye gıda ve diğer ihtiyaç duyulan ürünler yeteri kadar ulaştırılamıyor.

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana yoğun saldırılarına maruz kalan Gazze Şeridi, 2007’den beri İsrail’in kara, deniz ve havadan ablukası altında bulunuyor.

‘BİR HALKI KÖKÜNDEN YOK EDİYORLAR’

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, son 4 yılda dünya genelindeki tüm savaşlarda öldürülen çocuklardan daha fazlasını 5 ayda Gazze’de öldüren İsrail’in “bir halkı kökünden yok ettiğini” belirtti. Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder ise Gazze’de rekor sayıda çocuğun tıbbi bakıma ihtiyacı bulunduğunu ve buradaki 36 hastaneden 12’sinin kısmi olarak hizmet verdiğini bildirdi.

İsrail’in Gazze kentine düzenlediği kara harekatı ve saldırılar nedeniyle kentteki altyapı büyük hasara uğradı. Gazze’nin Refah kentine sığınan Filistinliler, hayır kurumlarına ait mobil depolarla dağıtılan temiz sudan alabilmek için sıraya girdi. Filistinli çocuklar, ailelerine su temin edebilmek için büyükler kadar mücadele veriyor.

İsrail’in saldırıları ve ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde etkili olan olumsuz hava şartları hayatı daha da zorlaştırıyor. Gazze Şeridi’nin Deyr Balah kentinde derme çatma çadırlarda yaşayan Filistinliler, bölgede etkili olan sağanak yağış ve su baskınları ile mücadele ediyor. Yağmur sonrası oluşan su birikintilerinde toplanan çöp ve atıklar, sağlık risklerini artırıyor. Çocuklar kendi sağlıklarını tehlikeye attıklarını bilmeden kirli sularla oynuyor.

Gazze’nin kuzeyindeki eş-Şati Mülteci Kampı’nda toplanan Filistinli çocuklar, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana süren yoğun saldırıları ve işgali nedeniyle yaşanan gıda kıtlığını protesto etti. Saldırıların durdurulmasını talep eden çocuklar ” çocuklar açlık yüzünden ölüyor” ve ” yeter, yardım edin” yazılı dövizler ve boş tabaklar taşıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx