Zelenskiy Avrupa’ya seslendi: Durum ağır silah gönderin

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Rusya’ya karşı savaşan ülkesinin Donetsk bölgesinde cephe çizgisindeki durumun hala ağır olduğunu söyledi.

Telegram hesabından imajlı paylaştığı bildirisinde, Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel ile telefon görüşmesi yaptığını aktaran Zelenski, kendisiyle savaşla ilgili gelişmeleri kıymetlendirdikleri bilgisini paylaştı.

Michel ile Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya ile ilgili son gelişmeleri ele aldıklarını belirten Zelenski, Rusya’yı bu santrale yönelik akınlar düzenlemekle suçladı.

Zelenski, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapılan hücumların yalnızca Ukrayna değil, dünya için son derece büyük tehlike taşıdığına dikkati çekerek, “Bu nedenle Rusya’nın, Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik bu hücumlarına milletlerarası toplumun güçlü bir reaksiyon vermesi gerekiyor.” dedi.

CEPHEDEKİ GELİŞMELER

Konuşmasında, ülkesinin doğusundaki cephelerde yaşanan son gelişmelere de değinen Zelenski, özelikle Donetsk ile Harkiv tarafında durumun ağır olduğunu tabir etti.

Zelenski, Donetsk bölgesindeki durumun şimdiye kadar ağır olduğuna dikkati çekerek, Ukrayna ordusunun buradaki Rus hücumlarını “birçok can” değerine durdurmaya devam ettiğini lisana getirdi.

Ukrayna Devlet Lideri, “Donbas’taki durum hala çok ağır. Ordumuz, Rus terörünü durdurmak ve işgalcilere mümkün olan en büyük kayıpları vermek için mümkün olan her şeyi yapıyor.” dedi.

Rus güçlerinin, Harkiv’e yönelik de atakları artırmak için ağırlaştığını belirten Zelenski, burada da şiddetli çatışmaların yaşandığını tabir etti.

“KENDİMİZİ SAVUNMAK İÇİN SİLAHA MUHTAÇLIĞIMIZ VAR”

Zelenski, Rusya’ya karşı ülkesinde devam eden savaşta Ukrayna ordusunun daha çok silaha muhtaçlık duyduğunu vurgulayarak, “Her gün ve orta vermeden daha güçlü ve uzun menzilli sistemleri cepheye göndermek için, silah ikmalini artırmak için çalışıyoruz. Ve önümüzdeki hafta ortaklarımızdan takviye paketleriyle ilgili haberler bekliyoruz. Hoş haberler.” diye konuştu.

Rusya’nın denetim sağladığı Ukrayna topraklarında kelamda referandumların düzenlenmesi için yasa dışı hazırlıkların sürdüğüne işaret eden Zelenski, “Çok kolay bir şey söylemek istiyorum: İşgalcilere rastgele bir halde yardım eden herkes cezasını çekecek. Ukrayna’ya hesap verecekler.” dedi.

Zelenski, Rusya’nın, Ukrayna topraklarında yasa dışı kelamda referandumlar düzenleyerek gerek Kiev idaresiyle gerek dünyanın başka ülkeleriyle mümkün müzakere talihini da kaybedeceğini savunarak, “Rus tarafının aşikâr bir müddetten sonra katiyetle (müzakerelere) gereksinimi olacak.” sözünü kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.