Uzman öğretmenlik programına müracaat sonuçları açıklandı mı? Uzman öğretmenlik eğitim programı ne vakit? Başöğretmenlik eğitim programı ne vakit?

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’de birinci kere düzenlenecek uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için müracaat yapan öğretmenlerden gerekli kaideleri taşıyan 614 bin 445 öğretmenin müracaatının kabul edildiğini söyledi. Müracaatta bulunan öğretmenler, durumlarını meb.gov.tr adresinden öğrenebilecek.

UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMI NE VAKİT?

Eğitim programına katılmaya hak kazananlardan, resmî eğitim kurumlarında misyon yapan öğretmenler/uzman öğretmenler MEBBİS şifrelerini, özel öğretim kurumlarında ve MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında misyon yapan öğretmenler/uzman öğretmenler ise e-Devlet şifrelerini kullanarak https://www.oba.gov.tr (Öğretmen Bilişim Ağı) adresi üzerinden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri ortasında eğitimlere katılabilecek.

Öte yandan Öğretmenlik Meslek Basamakları Mesleksel Gelişim Çalışmaları ve Eğitim Programına Ait Yönerge kararlarına nazaran resmî eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarında vazife yapanlardan uzman öğretmenlik/başöğretmenlik eğitim programına başvurusu kabul edilen adayların kelam konusu Yönerge eki Ek-2 ve Ek-3’te yer alan çalışma alanlarından en az ikisinden birer çalışma yapmış olduklarını belgelendirmeleri gerekiyor.

Resmî eğitim kurumlarında misyon yapan öğretmenlerin/uzman öğretmenlerin, MEBBİS’te kayıtlı mesleksel gelişim çalışmalarına ilişkin bilgileri direkt ilgili ekrana yansıtıldı. Böylelikle % 91’e yakın öğretmenin mesleksel gelişim çalışmaları tamamlandı. MEBBİS’teki bilgilerden en az iki mesleksel gelişim çalışması bulunanlar, ayrıyeten doküman yüklemeyecekler. MEBBİS’teki datalarda evrakı olmayan ya da dokümanı eksik olan öğretmenler/uzman öğretmenler ise eksik olan dokümanlarını okul/kurum aracılığı ile yükleyecek.

Özel öğretim kurumlarında vazifeli öğretmen/uzman öğretmenlerin 7 Temmuz- 4 Eylül 2022 tarihleri ortasında https://basvurular.meb.gov.tr/ adresi üzerinden e-devlet şifreleri ile kaç adet evrak yüklemeleri gerektiğini sorgulamaları ve müracaat yapmaları, daha sonra gerekli dokümanlar (mesleki gelişim çalışmaları ve yüksek lisans/doktora diplomaları vb.) ile kurumlarının bağlı bulunduğu il/ilçe özel öğretim kıymetlendirme kuruluna başvurmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.