Trump öfkeli: Bu dava seçime müdahaledir

ESKİ ABD Başkanı Donald Trump’ın ülke tarihinde ilk kez bir ceza davasında yargılanmasının yankıları devam ediyor. New York’taki mahkemede hakkındaki 34 suçlama yüzüne okunan, ancak bu suçlamaların hiçbirini kabul etmeyen Trump, Florida eyaletine dönüşünde Mar-a Lago isimli malikânesinde açıklama yaptı.

Bu ceza davasının 2024 Başkanlık Seçimleri’ne müdahale olduğunu, kendisinin de bir kurban olduğunu öne süren Trump, “Bu sahte dava sadece seçim öncesine müdahale etmek için açılmıştır ve derhal düşürülmelidir. ABD cehenneme gidiyor” diye konuştu.

MELANIA VE IVANKA YOK

2016 seçimleri öncesinde porno yıldızı Stormy Daniels’a sus payı ödenmesi soruşturması çerçevesinde evrakta sahtecilikle suçlanan Trump’ın basın açıklaması sırasında eşi Melania ve büyük kızı Ivanka’nın olmaması dikkat çekti. Öte yandan Stormy Daniels, Trump’ın açtığı temyiz davasını kaybetti. Mahkeme, Daniels’ın 122 bin dolarlık mahkeme masraflarını Trump’a ödemesine hükmetti.

BAŞKAN ADAYLIĞINA ENGEL DEĞİL

Trump’a yönelik suçlamalar en fazla dört yıl hapis cezası gerektiriyor. Hukukçular hüküm giyse de para cezasına dönüştürüleceğini söylüyor. ABD’de hüküm giymek ya da hapiste olmak başkan adaylığı için engel değil.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir