TBMM Lideri Şentop, Tekirdağ’da Kiraz Şenliği’nin açılışına katıldı

Mustafa Şentop, Atatürk Anıtı’nda düzenlenen şenliğin açılış merasiminde yaptığı konuşmada, 2022 yılının şifanın, rahmetin, bolluğun yine dirilişin yılı olacağını söyledi.

Salgından büyük oranda kurtulmanın coşkusunun yaşandığını, Kovid-19 salgının tüm dünyaya pek çok şey öğrettiğini belirten Şentop, “Toprağın kıymetinin, zarafetinin hatırlandığı günler olarak bütün toplumumuza, bizlere çok şey öğretti.” dedi.

Birbiriyle eğlenmeyi özleyen Tekirdağlıların yine kucaklaşacağı etkinlikler hazırlandığını söz eden Şentop, şenliği hazırlayan Süleymanpaşa Belediye Lideri Cüneyt Yüksel’e ve yıllık yaklaşık 3 bin ton kiraz üreten çiftçilere teşekkür etti.

“Otellerde yer kalmadı”

Festivalin kent turizmine katkılarından kelam eden Şentop, şöyle konuştu:

“Belediyenin yaptığı çalışmalar, davetler sonucu Süleymanpaşa’daki oteller, 9-12 Haziran tarihleri ortasında, tek bir boş yatak kalmayacak biçimde doldu. Salgın sonrası hasret kalınan toplumsal kavuşma ve cümbüş dileğiyle son yılların en unutulmaz şenliği yaşanacak inşallah. Kendine has görünümü, lezzeti, tadı ve aromasıyla benzerlerinden ayrılan, 56 yıldır ismine düzenlenen şenliğiyle Tekirdağ kirazımız nimetlerin en hoşu, üreticisinin yüz akıdır. Özel olarak eski prosedürlerle yetiştirilen ve bugün bir marka haline gelen kirazımız şenlikte en hoşları sergilenen, müsabakalarla hep diriliğini koruyan, yöre halkımızın haklı gururudur. Şenlik kapsamında düzenlenen en güzel kiraz müsabakasının üreticilerimizi teşvik ettiğini, ayrıyeten Tekirdağ kirazının tanıtımı için çok kıymetli bir araç olduğunu hatırımızdan çıkarmadan çalışmalarımıza devam etmeliyiz.”“Üretim kültürüne dönülmeli”

Tarımsal üretmenin kıymetine vurgu yapan Şentop, insanların her vakit çalışması ve üretmesi gerektiğini belirtti.

Üretim kültürüne dönmenin değerinin salgın devrinde fark edildiğinin altını çizen Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Güneşin, toprağın ve suyun bahşedildiği ülkemiz topraklarına, ‘toprak anaya’ dönmenin tam vaktidir. Çağdaş teknik ve yollarla damla sulamalarla en azından elindeki cet yadigarı toprakları kendisi için memleket için yine ihya edecek anlayışa gereksinimimiz var. Çocuklarımıza ve gelecek jenerasyonlara bunları aktarmak da en kıymetli görevimiz. Allah o denli hoşluklar vermiş ki yaşadığımız coğrafyanın her bir köşesi başka bedeller içeriyor.Salgın sürecinin bizlere hatırlattığı üretim kültürüne dönmek zorundayız. Tarım ve hayvancılığımızı en çağdaş tekniklerle yine ayağa kaldırmalıyız. Bütün üreticilerimizin emeklerinin karşılığını almaları için iç ve dış satımlarda, üzerimize düşen bütün sorumluluğu almaya devam edeceğiz inşallah.”

Süleymanpaşa Belediye Lideri Yüksel de Tekirdağ’ın çok hoş bir şenliğe mesken sahipliği yapacağını aktardı.

Çeşitli etkinliklerle 12 Haziran’a kadar sürecek şenliğin ateşi, Şentop ve vilayet protokolü tarafından yakıldı.

Etkinliğe, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak, kurum müdürleri, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.