Sudan’da bayanlar, recm cezasını protesto etti

Sudan anayasasının 146. hususuna nazaran evli bir bayanın zina yapması halinde taşlanarak öldürülmesine (recm) müsaade veren unsur, Sudanlı bayanlar tarafından protesto edildi.

Maddeyi kınayan pankartlar taşıyan bayanlar, Hartum’da bir ortaya gelerek şov yaptı. Sudanlı avukat Parıltı Kaşkuş, “Taşlanarak vefat, kaldırılması gereken insanlık dışı bir ceza. Kamu sistemi ve uygunsuz kıyafetle ilgili olanlar da dahil bayana şiddeti destekleyen ve bayanlara baskı uygulayan tüm maddelerin kaldırılmasını talep ediyoruz.” tabirini kullandı.

2020’de insan hakları, bayan ve dini mevzularda yeni düzenlemelere gidildi

Recm cezasının yanı sıra kırbaçlama da Sudan’da bir ceza tekniği olarak varlığını sürdürüyor.

Eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in, 11 Nisan 2019’da askeri müdahaleyle vazifesine son verilmesinin akabinde kurulan ve ıslahat ve ılımlılaşma yolunda birçok adımlar atan periyodun geçiş hükümeti, 9 Temmuz 2020’de insan hakları, bayan ve dini hususlarda yeni düzenlemelere gitmişti.

Zina, kabahat olmaktan çıkarılmadı

Eski hükümet, bayan hakları ve inanç özgürlüğünü genişleten esaslı kararlar almış lakin zina kabahat olmaktan çıkarılmamıştı. Askerin ve birtakım silahlı hareketlerin de karşı çıktığı İslami hususlardaki ve bayanlarla ilgili değişikliler günlerce protesto edilmişti.

En son bayan, haziranda recmedildi

Sudan kabinesi, Bayana Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Kontratını (CEDAW) kimi çekincelerle geçen yıl onaylamıştı.

Ülkede son olarak Beyaz Nil eyaletinde bir bayan, zina kabahati nedeniyle haziranda taşlanarak mevt cezasına çarptırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.