Size ‘Aç Kalırım Daha İyi!’ Dedirtecek Kadar İğrenç Olan Dünyanın En Mide Bulandırıcı Yemekleri

Yemek yemek en temel ihtiyaçlarımızdan olsa da bazı kültürler işi öyle bir noktaya taşımış ki insanda mutfağa girme isteği bırakmıyorlar! Canlı ördek yumurtalarından Tarantula kızartmalarına kadar midenizi alt üst edecek iğrenç yemeklere bünyesi sağlam olanlar bile dayanamayacak! İşte karşınızda dünyanın en mide bulandırıcı yemekleri… ?

Bizde de görece rahatsız edici olan mumbar gibi yemekler olsa da bazı kültürler çıtayı aşmış durumda.

Hayal güçleri de genişmiş diye düşünmenize neden olacak düzeyde mide bulandırıcı yemekleri keşfetmeye hazırsanız içeriğimize geçiyoruz! ?

1. Maceramıza İngiltere’den bir lezzetle başlayalım. İşte karşınızda Stargazey turtası…

en.wikipedia.org

Mousehold kasabasının geleneksel yemeklerinden olan Stargazey turtasında balıkların kafası bilerek dışarda bırakılıyor. 23 Aralık’ta servis edilen bu yemeği balıkları da yiyerek tüketiyorsunuz.

2. Filipinler’de iştahla tüketilen ve Balut adı verilen bu yemek bildiğiniz canlı ördek yumurtası!

Döllenmiş ve embriyosu oluşmuş olan yumurtalar canlı olarak kaynatılıp sirke, pul biber ve tuzla beraber tüketiliyor. Hem de yarı gelişmiş embriyonun kemikleri ve tüyleri de dahil olmak üzere…

3. Japonya’nın çiğ balık yemesinden tiksiniyorsanız bir de sperm keselerinden yapılan bu yemeğe bakın…

Morina ya da balon balıklarının sperm keseleriyle yapılan Shirako adlı bu yemek gurmeler arasında havyar öncesi ziyafet olarak adlandırıyor. Beyin gibi görünse de aslında tadı muhallebi gibiymiş…

4. Bazılarınızın midesini alt üst edecek cinsten diğer bir lezzet Tarantula kızartması.

Kamboçya’da hem turistlerin hem de yerel halkın afiyetle yediği bir abur cubur olan Tarantula kızartması, kızartılmadan önce sarımsak veya şekerle yapılmış bir sosa batırılıyor. Duyduğumuza göre avuç avuç yiyorlarmış ve korkmayın, kesinlikle zehirli değil!

5. Restoran ve marketlerde satışı yasaklanmış olan Casu Marzu peyniri, İtalya’nın dünyaya bir armağanı!

Bu iğrenç görünümlü peynirin adı da ‘çürümüş peynir’ anlamını taşıyor. Sardina’da geleneksel bir yiyecek olan Casu Marzu koyun sütünden yapılıyor ve tüketmeden önce iyice çürümesi bekleniyor. Peynir kurtlandıktan sonra da sütle ve malum canlılarla beraber yeniyor… ?

6. Sırada Grönland’ın geleneksel yemeklerinden olan Kiviak var.

Kiviak için taze yakalanmış bir fokun içi boşaltılıp 500 farklı kuşla dolduruluyor. Sıkıca dikilen fok derisi daha sonra toprağa gömülüyor ve kuşların fermente olması için 3 ila 18 ay boyunca bekleniyor. Bu süre sonunda kuşlar olduğu gibi tüketiliyor…

7. ‘Mongolian Mary’ ya da koyun gözü suyu olarak bilinen bu içeceğin fotoğrafı bile mide bulandırıyor!

Moğolistan’da akşamdan kalmaya iyi geldiği için tüketilen içecek, domates suyuna bir adet koyun gözü turşusu atılmasıyla elde ediliyor. İster inanın ister inanmayın ama gözler bol vitamin ve antioksidan içeriyor, o yüzden içeceğin oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz!

Bu yemekler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Haydi yorumlara! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir