Rüzgar ve güneşle yılda 7 milyar dolarlık tasarruf sağladı

Türkiye’de rüzgar ve güneşten elektrik üretimi sayesinde güç ithalatında son 12 ayda 7 milyar dolarlık tasarruf yapıldı. ayrıyeten, Londra merkezli fikir kuruluşu Ember’in tahliline nazaran, Türkiye’nin rüzgar ve güneş sayesinde her ay yaklaşık 700 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.

Doğalgaz fiyatlarındaki yükselme dolar/TL’deki artışın da tesiriyle elektrik fiyatlarına yansırken, geçen yıl Türkiye’nin elektrik üretiminin üçte birini oluşturdu.

Buna rağmen yenilenebilir kaynaklardan elde edilen her ünite elektrik üretimi, fosil yakıtlardan üretimin ve fosil yakıt ithalatının önüne geçiyor.

Rüzgar ve güneşin her ay yaklaşık 700 milyon dolar tasarruf sağlayacak

Türkiye’de 1 Mayıs 2021-30 Nisan 2022 devrinde rüzgar ve güneş gücü santralleri 46,3 teravatsaat elektrik üretti. Bu ölçü doğalgaz santralleri tarafından üretilseydi 7 milyar dolarlık fazladan ithalat yapılması gerekecekti.
Gelecek aylarda doğalgaz fiyatlarının birebir düzeyde kalması durumunda Türkiye’de rüzgar ve güneşin her ay yaklaşık 700 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.


Rüzgar ve güneşte potansiyel ve büyüme fırsatı çok yüksek

AA’nın verdiği bilgilerdeki tahlile nazaran, Türkiye’de elektrik üretiminde geçen yıldaki kapasite artışının yüzde 97’si yenilenebilir kaynaklardan oluştu. Türkiye’de rüzgar ve güneş gücünde potansiyel yüksek ve büyüme fırsatı fazla olmasına karşın son yıllardaki elektrik talebindeki artışı karşılamaya yetecek kadar yenilenebilir güç kapasitesinde artış sağlanamadı. Raporda, rüzgar ve güneşe tahsis edilen kapasitelerin yükseltilerek yatırım iştahının daha verimli kullanılması gerektiği belirtildi.

Türkiye Avrupa’nın en yüksek güneş paneli üretim kapasitesine sahip

Türkiye yıllık 8 gigavat kapasiteyle Avrupa’nın en yüksek güneş paneli üretim kapasitesine sahip fakat her yıl 1 gigavattan daha az güneş santrali devreye alınıyor. Türkiye’nin yerli güneş paneli üretim kapasitesini tam kapasite kullanılarak maliyetli fosil yakıt ithalatını ikame edebileceği ve böylelikle elektrik faturalarını daha da azaltabileceği öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.