Rasim Özdenören’in vefat etmesiyle Yedi Hoş Adam’dan geriye kimse kalmadı

Türk edebiyatında yazdıklarıyla, kelamlarıyla, şiirleriyle isimlerinde sıkça kelam ettiren, okurların gönlünde taht kuran, bir periyot dizisi çekilen ve kitleleri ekran başına toplayan Yedi Hoş Adam diye bilinen şairlerden, müelliflerden yalnızca Rasim Özdenören kalmıştı.

Maalesef onu kaybettik.

Rasim Özdenören’in vefat etmesiyle birlikte, Türk edebiyatında Yedi Hoş Adam diye bilinen şairlerden geriye ne yazık ki kimse kalmadı. Hepsi de hoş adamlardı…

Ruhları şad olsun…

Usta şair Necip Fazıl Kısakürek’in tıpkı vakitte öğrencileri olan yedi şairin hayatlarına dair kısa kesitleri sunuyoruz.

Geriye lisanlara pelesenk olan şiirleri ve kelamları kaldı. Yedi Hoş Adam’ın Kahramanmaraş’ta kesişen yolları, onların niyet ve edebiyat hayatını da şekillendirmiştir.

İşte o yedi şair..

Erdem Beyazıt

Adil Fazilet Bayazıt, 1939 yılında Kahramanmaraş’da gözlerini hayata açtı. Birinci ve orta tahsilini birebir kentte tamamladı Fazilet Bayazıt, 5 Temmuz 2008 tarihinde, 69 yaşında vefat etti. Beyazıt, Risaleler, Sebep Ey isimli şiirleri kaleme aldı.

Erdem Beyazıt

Rasim Özdenören

Rasim Özdenören, 1940 yılında Kahramanmaraş’ta hayata merhaba dedi. Kendisi üzere şair olan Alâeddin Özdenören’in kardeşidir.

Pek çok deneme, şiir, yazı kaleme alan Özdenren’in Işıklar ve Yeni Dünya Tertibinin Sefaleti kitabı en bilinenidir.

Rasim Özdenören

Nuri Pakdil

1934 yılında dünyaya gelen Nuri Pakdil, Birinci çalışmalarını, şiir ve deneme çeşitlerinde verdi. Pakdil, 18 Ekim 2019’da hayatını kaybetti. Şairin, bilhassa Filistin sorunundaki rolü ve uğraşı onu farklı bir yere koymaktadır.

Batı Notları, Mükemmeller Tablosu, Ay Operası, Umut üzere bilinen yapıtlara imza attı.

Nuri Pakdil

Mehmet Akif İnan

12 Temmuz 1940 tarihinde Şanlıurfa’da doğan Akif’in 7 Hoş Adam macerası da öteki şairler üzere oldu. M. Akif İnan, 6 Ocak 2000’de ortamızdan ayrıldı. Hicret ve Tenha Kelamlar isimli iki şiir kitabı bulunmaktadır.

Mehmet Akif İnan

Alâeddin Özdenören

Alâeddin Özdenören, 20 Mayıs 1940 tarihinde Kahramanmaraş’ta hayata gözlerini açtı. Özdenören, 2003’re Balıkesir’de hayatını kaybetti.

Özdenören, Kalanlar, Cahit Deyince, Hüzün Uçurumları, Güneş Donanması üzere şiirler Türk edebiyatına kazandırdı.

Alâeddin Özdenören

Cahit Zarifoğlu

Cahit Zarifoğlu, 1 Temmuz 1940 yılında Ankara’da doğdu. Edebiyat hayatına lisedeyken yazdığı şiir ve kompozisyon yazarak başladı.

Diğer arkadaşlarıyla bir arada Zarifoğlu birçok gençler yetiştirmiş, yeni yeni ufuklar açtı. 7 Haziran 1987 yılında vefat eden Zarifoğlu’nun şiirleri çok seviliyor.

Cahit Zarifoğlu

Sezai Karakoç

Bir başka şair ise edebiyatımızda derin izler bırakan Sezai Karakoç’tur. Karakoç da Yedi Hoş Adam efsanesi içinde yer almaktadır.

Sezai Karakoç denilince aklımıza Mona Roza şiiri gelmektedir.

Sezai Karakoç

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.