Otomotiv dalındaki sıkıntılar devam ediyor

Birkaç yıldır otomotiv bölümünde devam eden global çip tedarik sıkıntıları, hala çözülebilmiş değil. Günümüzde ise sektörüde çeşitli problemler baş göstermeye devam ediyor.

Otomotivde son 2 seneye damgasını vuran çip krizinin tesirleri tam olarak bitmeden dal, son 7-8 aydır da lojistik, ham husus ve güç krizi üzere farklı sıkıntılarla uğraş ediyor.

“İyileşme beklemiyoruz”

Araç fiyatlarını direkt etkileyen bu nedenler hakkında açıklama yapan Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, üretim maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek “Hâliyle araç fiyatlarında da küresel manada artış yaşanıyor. Yakın vakitte bu başlıklarda bir güzelleşme olmasını beklemiyoruz.

Zaten hâlihazırda Ocak-Eylül 2022 devrinde 0 km araç fiyatlarındaki artış tam olarak yüzde 50’ye yükseldi.

Dolayısıyla 0 km araç fiyatları ister istemez maliyetlerin artmasından dolayı yükselmeye daha da devam edecek.

Bu yalnızca Türkiye’ye has bir durum değil. Globalde de olacağı için Türkiye de bundan hissesine düşeni alacak.” dedi.

Eylül-ekim devrinde markadan markaya değişse de genel olarak yüzde 10 oranında tedarikte müspet birtakım gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Cardata Genel Müdürü Yalçın, “Araç bulunurluğunun kısmen artmasını tüketiciler fırsat olarak kıymetlendirmeli. Yeni bir araç düşünenlere kararlarını ertelemeden mevcut fiyat düzeylerinden süratle gerçekleştirmelerini öneriyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.