Öldü lakin yapay zekâ sayesinde cenazesine katıldı

Birleşik Krallık’ta yaşanan akıllara sakinlik veren olayda 87 yaşındaki Marina Smith MBE, ölmeden evvel kendisine sorulabilecek soruların yanıtlarına dair bilgiler verdi.

Bir hologram oluşturan yapay zekâ programını eğiten Marina, kendi cenaze merasimine katılarak insanlık tarihinde bir birincisi gerçekleştirdi.

Marina Smith, Marina StoryFile isimli yapay zekâ takviyeli görüntü platformu, “holografik konuşma görüntü deneyimi” ismi verilen teknolojiyle kendi cenazesine katıldı.

SORULARI YANITLADI

Haziran ayında düzenlenen cenaze merasiminde iştirakçilerle konuşan Marina, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

WebTekno’nun haberine nazaran yapay zekânın geliştirilmesinde direkt Marina’nın kendisi de rol oynadı.

Teknoloji şimdi geliştirilme basamağındayken Marina, bu yılın başında iki ay boyunca birkaç saatini bilgisayar karşısında hayatını anlatmakla geçirdi.

Marina’nın anlattığı ve evvelce belirlenen sorulara verdiği yanıtlar, yapay zekânın eğitilmesinde kullanıldı.

20 FARKLI KAMERAYLA KAYDEDİLDİ

Marina, bu yanıtları verirken 20 farklı kamera ile kayıt altına alınıyordu. Akabinde uzmanlar, görüntüyü işliyor, etiketliyor ve yapay zekânın eğitimine aktarıyordu.

Yapay zekâ, bu yanıtlarla doğal bir lisanla yanıt oluşturmayı ve bunu imaj olarak da yansıtmayı öğreniyordu. Ortaya çıkan eser en sonunda StoryFile platformuna yükleniyor ve kişi hayatını kaybettikten sonra yakınları tarafından kullanılabiliyor.

Sorulan soruya verilebilecek bir karşılık bulamadığı takdirdeyse farklı bir soru sorulmasını istiyor.

ANNESİNİN ÇOCUKLUĞUNA DAİR BİLGİLERİ ÖĞRENDİ

Teknolojiyi geliştiren StoryFile’ın kurucusu ve tıpkı vakitte Marina’nın öz oğlu olan Dr. Stephen Smith, cenaze sırasında teknolojinin herkesi şaşırttığını belirtti.

Öyle ki Smith bile annesinin Hindistan’daki çocukluğu hakkında daha evvel bilmediği ayrıntıları öğrendiğini belirtti.

StoryFile tarafından sunulan hizmette kullanıcılar, 250 bin ‘potansiyel soru’ kitaplığındaki 75 soruyu iki dakikalık görüntülü karşılıklar halinde cevaplıyor. Hizmet, isteyenler için ulaşılması güç bir noktada da değil.

Zira hizmetten faydalanmak için yalnızca 40 İngiliz Sterlini (yaklaşık 860 TL) fiyat isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.