Mevsimi geldi: İncirin sıhhate 10 yararı

İncir, çok sulu olmasa da, narin ve tatlı bir tada sahip lezzetli bir meyvedir. İncir, bilhassa Akdeniz ikliminde yüzlerce farklı çeşitte yetiştiriliyor. Taze incir ağustostan ekim başına kadar bulunur, fakat kuru inciri yıl boyunca bulmak mümkündür.

Kuru incirin kalorisi taze incire nazaran fazladır. 100 gram taze incir yaklaşık 50 kalori içerir. Kuru incirler ise 100 gramında yaklaşık 250 kalori içerirler.

İncirin ağırlıkça yüzde 82’sini su oluşturmaktadır. İncirde yüksek karbonhidrat, daha az olmak üzere lif, protein ve çok az yağ bulunur.

İncir, bilhassa potasyum, magnezyum ve demir üzere mineraller bakımından zengindir ve tıpkı vakitte güçlü antioksidanlar içerir.

İncirin sıhhate 10 faydası

İncir yalnızca tatlı bir meyve değildir, tıpkı vakitte sıhhate birçok yararı vardır. Son yıllarda incirin besin pahası ve içerdiği unsurların araştırılması artmıştır.

İşte incirin sıhhate yararları:

1. Kabızlıkla savaşır

İncir, bilhassa kabuğunda ve çekirdeklerinde temel olarak çözünmeyen lif içerir. Çözünmeyen lif sindirim sisteminde suyla şişer, sert ve kuru dışkıları yumuşatır ve kabız bireylerin bağırsak geçişini kolaylaştırır.

Kuru incir, bir müshil olan lif ve magnezyum açısından daha varlıklı olduğu için daha da tesirlidir.

2. Güç verir

Şekerler, vitaminler ve mineraller açısından varlıklı olan incir, âlâ bir güç kaynağı olarak kabul edilir. Ayrıyeten lezzetli ve yüzde 100 doğal bir güç kaynağıdır. Güç gereksiniminiz olduğunda, tatlılar yahut kahve yerine incir tüketebilirsiniz.

3. Kemik sıhhatini korur

İncir, kalsiyum ve öbür mineraller açısından zengindir, bu nedenle sağlıklı bir diyet ve biraz fizikî aktivite ile birlikte nizamlı tüketimi, dişlerin yanı sıra kemik sıhhatini da güzelleştirir.

4. Güçlü antioksidan tesir gösterir

Antioksidan polifenoller açısından varlıklı olan incir, bedenimizdeki hücrelerin genç kalmasına yardımcı olur ve göğüs, kolon ve prostat dahil olmak üzere farklı kanser çeşitlerinin önlenmesine yardımcı olur.

5. Tansiyonu düşürür

Yüksek sodyumlu diyetler hipertansiyona yol açabilirken, potasyum, kalsiyum ve magnezyumu bir ortaya getiren ve sodyumu düşük olan incir yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur.

6. Cilt sıhhatini iyileştirir

İncir ayrıyeten iltihap önleyici güce sahiptir, bu nedenle onları yemek yahut direkt cilde uygulamak sivilce üzere sıkıntıların çözülmesine yardımcı olur. İncirin müshil tesiri, bedende birikmiş toksinlerin atılmasına da yardımcı olur, akne ve öteki cilt sorunlarının ortaya çıkmasını önler.

7. Bağışıklığı güçlendirir

İncir vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu olduğu için bağışıklık sisteminin işlevlerini yerine getirmesine ve münasebetiyle bedeni dış etkenlerden daha âlâ müdafaasına yardımcı olur.

8. Sindirimi iyileştirir

İncir prebiyotikler, yani bağırsaklarda yaşayan güzel bakterilerin beslendiği hususlar içerir. Bağırsaklarda bakteri florası dengelendiğinde yalnızca sindirime değil, başta bağışıklık sistemi olmak üzere tüm bedene yarar sağlar.

9. Şeker denetimine yardımcı olur

Şekerli olmalarına karşın incirlerde potasyum ve magnezyum üzere minerallerin bulunması kan şekerini denetim altında tutmaya yardımcı olur. Lakin araştırmalara nazaran, yemeklerden sonra yüksek kan şekerini daha uygun denetim edebilecek olan şey bilhassa incir yapraklarıdır.

10. Gebelikte faydalıdır

Kuru incir, bedenin vitamin ve mineral gereksiniminin arttığı dokuz aylık hamilelik sırasında kusursuz bir atıştırmalıktır. Bilhassa bu meyvelerde bulunan kalsiyum, anne karnındaki çocuğun omurga ve kemiklerini hakikat bir biçimde geliştirmesi için yararlı olan günlük ihtiyaca ulaşmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.