Meteoroloji 42 vilayet için ‘sarı ve turuncu’ kodlu ikaz

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son iddialara nazaran, bugün ülkenin büyük kısmında görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanağın kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere nazaran, bugün Türkiye’nin büyük bir kısmında görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanağın, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kısımları, Doğu Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesitlerinde mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor.

MGM tarafından, Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Mersin, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, K.Maraş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Şırnak ve Osmaniye için sarı kodlu ihtar yapılırken, Hatay için turuncu kod verildi.

Ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

RİZE VALİLİĞİNDEN SEL UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden gelen ihtar karşısında Rize Valiliği toplumsal medya hesabından ikazda bulundu.

Sağanak yağışın beklendiği Rize’de Meteoroloji Genel Müdürlüğünden gelen ihtarın akabinde Rize Valiliğinin toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “Meteorolojiden alınan son bilgilere nazaran, ilimiz için sarı ihtar verilmiş olup; vilayetimizde 13 Haziran 2022 Pazartesi günü sabah saatlerinden itibaren görülmesi iddia edilen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların mahallî olarak kuvvetli olması ve akşam saatlerine kadar devam etmesi beklendiğinden yaşanılabilecek aksiliklere (ani sel, su baskını, rüzgar vb.) karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve önlemli olmaları gerekmektedir” tabirlerine yer verildi.

HATAY İÇİN ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI

Hatay’da gök gürültülü sağanak yağışların gece saatlerinden sonra tesirini artırarak aralıklarla lokal olarak kuvvetli, batı kıyılarında ise yer yer şiddetli olacağı ikazında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, Hatay etraflarında gök gürültülü sağanak yağışların gece saatlerinden sonra tesirini artırarak pazartesi günü akşam saatlerine kadar aralıklarla mahallî olarak kuvvetli, batı kıyılarında lokal olarak çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Yağışlar nedeniyle ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

DOĞU ANADOLU’DA RÜZGAR VE FIRTINA

Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda (Van’ın güney ve doğusu, Şırnak ve Hakkari) güney ve güneybatı istikametlerden kuvvetli ve kısa periyodik fırtına (60-80 km/saat) formunda esmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.