Matematik Köyü’nü kundaklayanlar hâlâ yakalanmadı

İzmir Şirince’deki Nesin Matematik Köyü zeytinliğini kundaklayan failler şimdi yakalanmadı. Olayın akabinde Ali Nesin SÖZCÜ’ye konuştu. Saldırganlıkların temelinin kutuplaştırma ve ayrıştırma siyasetleri olduğunu düşünen Ali Nesin, “Türkiye bu türlü olmak zorunda değil. Farklı düşünenler düşman değildirler” dedi.

Efes Selçuk’un Sevecence Köyü’ndeki Nesin Matematik Köyü’nde, zeytin fidanları ekili 60 dönümlük alan evvelki gün kundaklanmıştı. Yoldan motosikletle geçen iki bireyden birinin attığı torpille tutuşan arazinin büyük kısmı yanmıştı. Olay anı güvenlik kamerasına da yansırken, failler şimdi yakalanmadı.

Son periyotta artan saldırganlık hakkında, Nesin Matematik Köyü’nün kurucusu Ali Nesin değerlendirmelerde bulundu. Olayların nedeninin kutuplaştırma ve ayrıştırma siyasetlerinin bir sonucu olduğunu düşünen Ali Nesin SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“BENİM ÜZERE DÜŞÜNMEYENLERİN DÜŞMANIYIM”

Toplumun kutuplaşması olarak değerlendiriyorum. Bu yıllardan beri bu türlü. AK Parti öncesinde de böyleydi, AK Parti sonrasında da devam etti. Son yıllarda arttı.

Benim babamın (Aziz Nesin) sağcı dostları vardı, dost olmasa bile arkadaşları vardı, uygar bir münasebet içindeydiler. Siyasi başkanların nezaketi vardı. Meşhur fotoğraf vardır, (Erdal) İnönü, (Süleyman) Demirel’in koluna girmiş… O günleri arıyoruz.

Bu kutuplaşma, ötekileştirme, yabancılaştırma en üst seviyeden, Beştepe’den başlıyor, en alt seviyeye kadar devam ediyor. Oburu düşman. Ben düşmanım. Kimin düşmanıyım? Benim üzere düşünmeyenlerin düşmanıyım.

Bunların ortasında sağcısı da var, solcusu da var, laiki de var, dincisi de var. Herkes birbirinin düşmanı bu ülkede. Bu ülkede lakin aymaz olabilirsin, hain olabilirsin, alçak olabilirsin, salak olabilirsin. Lakin şunu olamazsın: Bu adam farklı düşünüyor. Bu çok yanlış. Bir toplumu toplum olmaktan çıkarır.

“FARKLI DÜŞÜNENLER DÜŞMAN DEĞİLDİRLER”

Türkiye bu türlü olmak zorunda değil. Türkiye halkının her kısmının sakinleşmesi, karşı tarafı olduğu üzere kabul etmesi gerekiyor. Lakin farklılığıyla kabul etmesi gerekir. Farklı düşünenler düşman değildirler. Beşerler farklı düşünebilirler, farklı hayat biçimine sahip olabilirler, her şey olabilirler. Size bir ziyanı dokunmadığı sürece onun da var olmaya hakkı vardır.

İnsanlar evvelce kendi mahallesinde konuşuyordu, artık diğerinin mahallesinde konuşuyor, diğerinin fikirlerini duyuyor. Toplumsal medya ihtilal niteliğinde bir değişiklik yaratacak Türkiye’de. Bir sonraki neslin daha uygar olacağına inanıyorum. Gençlerden umutluyum. Atatürk de cumhuriyeti gençlere bırakmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.