Kremlin Sözcüsü Peskov’dan tahıl koridoru açıklaması: Erdoğan’ın katkısı büyük

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı muahedesinin tek seferlik bir süreç olmadığını belirterek, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu sistem, tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız tıpkı verimlilikle çalışmaya devam eder.” dedi.

Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında 22 Temmuz’da yapılan tahıl sevkiyatı muahedesine ait değerlendirmelerde bulundu.

ERDOĞAN’IN KATKISINI UNUTMAMAK GEREKİR”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in muahedenin sağlanmasında son derece olumlu bir rol oynadığını vurgulayan Peskov, “Anlaşma, tüm tarafların çıkarları göz önünde bulundurularak en güç mevzuların nasıl çözülebileceğinin hoş bir örneğidir. Elbette Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsen yaptığı büyük katkıyı da belirtmek gerekir. Bu muahede nasıl müzakere edilebileceğine yönelik bir örnektir.” diye konuştu.

‘İKİ ÖNDER İSTİŞARELERE DEVAM EDECEK’

Peskov, mutabakatın tek seferlik bir süreci kapsamadığını belirterek, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu sistem, tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız tıpkı verimlilikle çalışmaya devam eder.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Soçi’de Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le gerçekleştireceği görüşmeyi de pahalandıran Peskov, iki başkanın tahıl sevkiyatı konusunu da istişare etmesinin beklendiğini kaydetti.

Suriye ve Ukrayna’daki gelişmelerin de görüşmede ele alınmasının planlandığını aktaran Peskov, Karabağ’daki son gelişmelerin de tekrar yarınki görüşmede konuşulabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.