‘Koronavirüsün çıkış noktası’ Vuhan’da kolera hadisesi

Çin’de koronavirüsün birinci çıkış yeri olarak bilinen Vuhan kentinde artık de kolera hadisesi tespit edildi.

Bölge sıhhat departmanından yapılan açıklamaya nazaran Vuhan Üniversitesi teşhis koyduğu hastada cumartesi akşamı kusma, ishal ve hafif ateş belirtileri görüldü. Mahallî ve daha üst seviye hastalık denetim merkezlerince yapılan kan testileriyle hastanın kolera olduğu doğrulandı. Hastanın durumu denetim altına alınırken tedavi sonrası belirtiler de ortadan kayboldu.

Hastalığın yayılmaması için temaslı takibi, numune toplama ve birtakım alanların dezenfekte edilmesi üzere tüm gerekli önlemlerin alındığı vurgulanan açıklamada ikinci bir olaya şimdi rastlanmadığının altı çizildi.

Vuhan Üniversitesi’ndeki olay bu yıl Çin’de görülen ikinci kolera olayı. Mart ayında da bir olay tespit edilmişti. 2021’de de 5 şahsa kolera teşhisi konurken can kaybı olmamıştı.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran kolera pis yiyecek yahut su yoluyla bulaşıyor. Hastalığa yakalanan birden fazla bireyde semptom görülmese de küçük bir kısmında akut ishal ve dehidrasyon şikayetleri oluşuyor. Tedavisi kolay olan kolera ciddiye alınmadığında ise birkaç saat içinde öldürebiliyor.

Yine DSÖ, 2020’de 24 ülkede 857 kişinin kolera yüzünden hayatını kaybettiğini açıklamıştı lakin gerçek sayının çok daha yüksek olduğundan korkuluyor.

KAYNAK: AFP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.