Komşuda ‘hükümet’ krizi: Başbakan Petkov Parlamento’dan itimat oyu alamadı

Bulgaristan’da parlamentodan güvenoyu alamayan Başbakan Kiril Petkov, kabinesinin istifa dilekçesini Cumhurbaşkanlığına sundu. Popülist şovmen Slavi Trifonov’un ‘Böyle Bir Halk Var’ isimli partisinin Petkov’un kabinesini oluşturan 4’lü koalisyondan ayrılmasının akabinde muhalefet, meclise gensoru önergesi sunmuştu. Petkov hükümeti, 22 Haziran’da yapılan oylamada muhalefetin oylarıyla devrilmişti.

Anayasal prosedürü izleyen Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Petkov’un istifa dilekçesini alır almaz yeni kabinenin oluşturulması için siyasi güçlerle görüşmelere başladı. Görüşmelerin akabinde Radev, parlamentoda en büyük kümeye sahip Değişime Devam Partisine (PP) tekrar hükümeti kurma vazifesi verecek.

BOYKO BORİSOV TEKRAR BAŞBAKAN OLABİLİR

İstifa eden Petkov, birebir kabine listesini sunarak tekrar başbakan adayı olacağını duyurmuştu.

PP’nin bu misyonda başarısız olması durumunda kabine oluşturma sırasını, eski başbakanlardan Boyko Borisov’un başkanı olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi devralacak. Bu ortada GERB önderi Borisov, partisinin bu misyonu anında iade edeceğini duyurmuştu.

ERKEN SEÇİM İHTİMALİ DE CUMHURBAŞKANI’NIN MASASINDA

En büyük iki partinin kabine oluşturamaması durumunda cumhurbaşkanı, erken seçim için tarih belirlemeden evvel kendi tercihine nazaran meclisten 3’üncü bir siyasi güce hükümeti kurma vazifesi verecek. Ülken erken seçim yoluna girerse Cumhurbaşkanı Radev, parlamentoyu feshederek süreksiz teknokratlar hükümeti kuracak.

Bulgaristan’da halk, 2021’de üç kere parlamento seçimine gitmişti. Kiril Petkov hükümeti, 13 Aralık 2021’de güvenoyu alarak vazifeye başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.