Kimler mevsimsel depresyon riski taşıyor?

Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, mevsimsel depresyon ile ilgili açıklamalarda bulundu.

SONBAHAR VE KIŞ AYLARINDA BAŞLIYOR

Mevsim değişikliklerinin, bireylerin ruhsal durumunu, güç seviyesini, uyku-uyanıklık müddetini, iştahını, yeme alışkanlığını ve toplumsal yaşantısını etkilediğini belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, “Ancak bu durum kimi vakitler olağanın çok üzerinde yaşanarak tedavi gerektiren bir tablo formunda karşımıza çıkabiliyor. Mevsimsel depresyon, çoklukla sonbahar ve kış aylarında başlayan ilkbahar ve yaz aylarında gerileyen, mevsim geçişlerinde nükseden çökkünlük belirtileri ile karakterize bir cins duygulanım bozukluğudur. Depresif atağın başlama ve düzelmesi mevsim geçişleri ile direkt bağlantılıdır” dedi.

MEVSİMSEL DEPRESYON HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Mevsimsel depresyonun toplumsal münasebetleri ve çalışma hayatını da olumsuz etkilediğini tabir eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, “Uyku saatinde artışa karşın güç kaybı, sabahları zorlukla uyanma, iştah artışı, en kolay işleri yapmak için dahi enerjiyi toplayamama, yorgunluk, halsizlik, isteksizlik, karamsarlık, ömürden keyif alamama, toplumsal aktivitelerden ve etraftan uzaklaşma, konsantrasyon zahmeti, daha evvelce zevk alınan aktivitelere karşı ilgi kaybı mevsimsel depresyonun belirtilerindendir” diye konuştu.

MELATONİN VE SEROTONİN TESİRLİ OLUYOR

Serotoninin canlılık ve zindelik hissi verirken melatoninin ise tam bilakis fizikî enerjiyi yavaşlatan ve uyku hali veren unsurlar olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, “Mevsimsel depresyonda bu iki unsurun kıymetli rolü olduğu düşünülüyor. Sonbahar ve kış ayları ile birlikte gün ışığında geçen müddetin azalması ve karanlık geçen saatlerin artmasıyla serotonin seviyesinde azalma, melatonin seviyesinde ise artış görülür. Havaların soğumasıyla kişinin fizikî alanlarının azalmasının da mevsimsel depresyon üzerinde tesirli olduğu düşünülüyor” tabirlerini kullandı.

MEVSİMSEL DEPRESYON TEDAVİSİ

Daha evvel depresyon geçirmiş bireylerde ve bayanlarda mevsimsel depresyon riskinin daha fazla olduğuna dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, “Mevsimsel depresyonun tedavisinde psikiyatri doktorunun uygun gördüğü hadiselerde antidepresanlar ve D vitamini desteğinin yanı sıra ışık tedavisi (fototerapi) ve bilişsel davranışçı terapiye de başvuruluyor. Gün ışığından daha fazla yararlanma, sağlıklı beslenme, tertipli uyku, fizikî antrenman, toplumsal bağlara ve hobilere daha fazla vakit ayırmak mevsimsel depresyondan korunmada değerli rol oynuyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.