Kan şekerini yükseltmeyen 10 meyve

Glisemik indeksi biliyor musunuz? Glisemik indeks bir yiyeceğin kan şekerini yükseltme suratıdır. Glisemik indeks ne kadar yüksekse, yiyecek tüketildiğinde kan şekerinde o kadar fazla artışa neden olur. Beden daha sonra insülin salgılar ve bu da şekerlerin yağ biçiminde depolanmasına ve açlık hissine yol açar.

Glisemik indeks 0 ile 100 ortasında değişir ve 100 en yüksek kıymettir. Glisemik indeks 60’ın üzerinde olduğunda yüksek olduğu söylenir. Düşük glisemik indeksli ise tokluk hissinin sağlanmasına yardımcı olur ve kan şekeri artışını kademeli formda gerçekleştirir.

Bu nedenle iştahı sınırlamaya ve kiloyu denetim etmeye yardımcı olur ve diyabet ve prediyabet hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilirler. Çok tatlı olan meyveler genel olarak epey yüksek bir glisemik indekse sahiptir. Lakin kimileri daha makul glisemik indeks kıymetlerine sahiptir.

İşte glisemik indeksi düşük olan ve kan şekerini yükseltmeyen 10 meyve.

Greyfurt

Narenciyeler ortasında glisemik indeks pahası en düşük olan greyfurttur. Greyfurtun glisemik indeksi 25 civarındadır.

Kırmızı meyveler

Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, kuş üzümü… Kırmızı meyvelerin birçok, 15 ile 30 ortasında değişen epeyce düşük bir glisemik indekse sahiptir.

Mandalina

Glisemik indeksi 30 olan mandalinalar da kan şekerini kademeli bir halde yükselten meyveler ortasındadır.

Nar

Ttüm sonbahar ve kış aylarında pazarlarımızda bulunan nar, olağanüstü sıhhat faydaları olan bir meyvedir. Glisemik indeksi 35 civarında olduğu için kan şekerinin kademeli bir biçimde yükselmesini sağlarlar.

Erik

Sarı, yeşil, turuncu yahut mor… Tüm eriklerin glisemik indeksi 35 civarındadır ve kan şekerini yükseltmezler.

Elma

Elmaların da glisemik indeks pahası 35 civarındadır. Glisemik indeksini artıracak komposto yahut meyve suyu formunda değil, taze olarak yenilmesi tavsiye edilir.

Armut

Elmalar üzere taze armutlar da 38 civarında epeyce düşük bir glisemik indekse sahiptir.

İncir

Yaz sonu meyvesi olan taze incirin glisemik indeks değeri 38’dir. Lakin dikkat, tüm yıl boyunca mevcut olan kuru incirin glisemik indeksi 60 civarındadır.

Portakal

Greyfurttan daha tatlı olan portakalın glisemik indeks değeri 42’dir. Meyve suyu yerine taze ve bütün olarak tüketin, zira meyve suları konut üretimi olsa bile, 50 civarında daha yüksek bir glisemik indeks kıymetine sahiptir.

Yeşil muz

Yeşil muzlarında glisemik indeks değeri 35’tir. Fakat dikkatli olun, olgunlaşır olgunlaşmaz içerdiği şeker ölçüsü artar, glisemik indeksi de artar. Muz sararırsa glisemik indeksi 50’ye, hatta çok olgunlaştığında 65’e ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.