Kadın mühendis adaylarına tam destek

Programa dahil olacak kız öğrencilerin sadece Boğaziçi Üniversitesi’nin mühendislik bölümünden birinde okumaları yeterli. Program boyunca hem maddi hem de manevi olarak desteklenen öğrenciler ayrıca mentörler yardımıyla geleceğe hazırlanıyor. Mercedes- Benz Türk’ün düzenlediği toplantıda, Mercedes – Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün iş hayatında kadın erkek eşitliğinin önemli olduğunu vurgulayarak eğitim alanında yaptıkları projeleri şöyle anlattı:

ÖNÜMÜZDEKİ YIL İLK MEZUNLAR VERİLECEK
“Kızlarımızla gurur duyuyoruz. Gözlerinden ateş fışkırıyor. Bu durum hem bizim için hem de ülkemiz için güven verici. 2018 yılında başlattığımız bu projede her yıl 5 öğrencimizi programımıza dahil etmeye çalışıyoruz. Şu an ‘Women In 4 Mercedes’ programında toplam 17 öğrencimiz var. Programın ilk mezunlarını önümüzdeki yıl vereceğiz. Bu programda bulunan öğrencilerimize staj imkanı sağlamakla beraber onlara global organizasyonlarda da destek olmaya çalışıyoruz.

YAŞAM KOÇU OLMAYA ÇALIŞIYORUZ
Sürdürülebilir eğitim, cinsiyet eşitliği, fırsat eşitliği konusunda da bizim 2004 yılından beri devam ettiğimiz ‘Her Kızımız Bir Yıldız’ projemiz var. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte yürütüyoruz. Bin kızımız var, 750 tanesi lise, 250 tanesi ise üniversite eğitimi görüyor. Dar kapsamda başladık ama şu anda 60 bine yakın öğrencimiz var. Sadece eğitim desteği değil aynı zamanda öğretim desteği de vermeye çalışıyoruz. İstanbul dışındaki kızlarımızı mümkün olduğunca İstanbul’da misafir ediyoruz, çeşitli sanat etkinlikleri ve kişisel gelişim aktiviteleri ile destekliyoruz. Arkadaşlarım şehirlerine gidip workshoplar yapıyor, mesela kodlama dersleri veriliyor. Dolayısıyla bir yaşam koçu olmaya çalışıyoruz.

‘ARA ELEMAN BULAMIYORUZ’ SORUNUNA ÇÖZÜM
Bir de endüstri meslek lisesi projemiz bulunuyor. 31 okuldan 2 bin 500 öğrencimiz var. Şehirlerde bulunan laboratuvarlarımızda öğrencilerimiz okulda öğrendiklerini uygulama imkânı buluyor. Stajlarını ise Türkiye’ye yayılan geniş bayi ağımız ile bayilerimizde yapabiliyorlar. Türkiye’de çokça konuşulan ‘ara eleman bulamıyoruz’ sorununa bu proje ile bir çözüm getirmek istedik.”

GELECEĞİN KADIN MÜHENDİSLERİ ANLATTI
Elif Dündar, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği 1’inci sınıf öğrencisi: “Boğaziçi Üniversitesi’ne Bursa’dan geldim. Burs programına ise geçen yıl dahil oldum. Bu program ile birçok sosyal etkinliğe katılma fırsatı yakalıyorum. Bununla birlikte mentorlarımız var, mentorumla görüşmelerimize devam ediyoruz. Mentorum beni gelişimime yönelik destekliyor ve hedeflerime ulaşmam konusunda yardımcı oluyor. Sürekli iletişim halindeyiz. Gelecek yıl da staj yapacağım.”

Feyza Ünal, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi: “Ben programın ilk bursiyeriyim. Hazırlık sınıfında başladığım bu program boyunca birçok etkinliğe katıldım. Bunlar benim için büyük bir fırsattı. Kariyer anlamında da birçok imkân sağlandı. Stajımı da yaptım ve staj boyunca yönetim toplantılarına katılabildim aynı zamanda tüm birimleri görerek deneyimleme fırsatım oldu. Benim için çok öğreticiydi. Programın ilk mezunlarından olacağım.”

Sıla Daşdemir, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Bölümü Hazırlık sınıfı öğrencisi: “Ben Muğla’dan geldim. Sene başında ilk etkinlik burs tanıtımı ve ilerleyen yıllarda neler yapacağımız anlatıldı. Sonrasında ilk dönemimizde yöneticilerle tanışma fırsatımız oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.