İtalya basını: Türkiye-NATO krizinde Roma arabuluculuk yapabilir

İtalya basınında, Roma idaresinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda Türkiye’yi ikna edebilmek için arabuluculuk yapabileceğine dikkat çekildi. İtalya Başbakanı Mario Draghi ise Ankara’ya temmuz ayında resmi ziyaret planlandığını duyurdu.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in İtalya ziyaretinde Başbakan Mario Draghi’yle ilgili görüşmesine ait detaylar ülke basınında yer buldu. BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine nazaran, Corriere della Sera gazetesi Draghi-Marin görüşmesinde ele alınan mevzular ortasında, “Erdoğan’ın ‘Evet’ demeye ikna edilmesi için” İtalya Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın arabuluculuk rolünün bulunduğunu belirtti.

DRAGHI ANKARA’YA GELİYOR

İtalya Başbakan Mario Draghi de bu sabah parlamentoya Ukrayna’daki gelişmeler konusunda bilgi verirken Temmuz ayında Türkiye’yi ziyaret edeceğini açıkladı. Mario Draghi, “Temmuz başında Türkiye ile ikili tepe için Ankara’da olacağım. Bu tipten bir tepe 10 yıldır birinci defa yapılacak” dedi. Draghi, Türkiye’deki görüşmelerde Ukrayna’daki “çatışmanın müzakere ve diplomatik boyutları” ile İtalya-Türkiye bağlarının güçlendirilmesinin ele alınacağını belirtti.

Senato’daki konuşmasında İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği talebiyle ilgili konuşan Draghi, “Büyüyen Rus tehdidi İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya katılma başvurusu yapmaya itti. İtalya bu talebi güçlü biçimde destekliyor” dedi. Öte yandan Draghi, NATO’ya ek ve tamamlayıcı olarak “Avrupa çapında gerçek bir ortak savunma mekanizması” oluşturulması gerektiğini de vurguladı.

MARIN: YANLIŞ ANLAMALARI DÜZELTMELİYİZ

İtalya Başbakanı Mario Draghi ile görüşen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin de ülke basınına konuştu. Marin, ülkesinin NATO üyeliği talebine Türkiye’den gelen itirazın diyalog ve yanlış anlaşılmaların giderilmesi yoluyla açılabileceğini söyledi.

Finlandiya Başbakanı, Corriere della Sera’nın “Türkiye’nin NATO’ya girmenize karşı çıkması sizi endişelendiriyor mu? Bunu nasıl ele almayı düşünüyorsunuz?” sorusuna şöyle cevap verdi:
“Bu evrede sakin kalmanın, Türkiye ve öbür üye ülkelerle görüşmeler yapmanın değerli olduğunu düşünüyorum. Bu formda beklenen soruları yanıtlayabilir ve muhtemel yanlış anlaşılmaları giderebiliriz. Her sorun, tartışma ve âlâ niyetle çözülür.”

‘SAVAŞA DOĞAL BİR REAKSİYON VERDİK’

La Stampa gazetesindeki bir tahlilde, “Marin, Ankara’nın vetosunu önlemek için ABD ile birlikte arabuluculuk yapan İtalya’nın yardımına güveniyor” denildi. La Stampa’nın tıpkı istikametteki sorusuna da Marin, “Sakince tartışmalı, yanlış anlamalar olup olmadığını görmeli ve varsa bunları düzeltmeliyiz” dedi ve diyaloğun ehemmiyetini vurguladı.

Marin ayrıyeten ülkesinin NATO’ya üyelik başvurusu yapma kararını “güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak” için aldığını belirtti ve “Bu karar rastgele birine ya da bir şeye karşı alınmadı. Kendimizi korumak için alındı. Yakınımızdaki bir ülkeye Putin’in savaş açması karşısında Finlandiya’nın doğal bir tepkisi” dedi. (Kaynak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.