İran’da sel felaketi: 6 kişi hayatını kaybetti

Gece yağan şiddetli yağmurla oluşan sel nedeniyle köy merkezindeki türbe, iş yerleri, meskenler ve araçlar çamurla kaplandı. Selin verdiği zararın boyutu gündüz daha net görüldü.

İran resmi ajansı İRNA’ya nazaran, Kızılay Yardım ve Kurtarma Teşkilatı Lideri Murtaza Muradipur, selde 6 kişinin ömrünü yitirdiğini, 14 kişinin ise kayıp olduğunu açıkladı. Muradipur, 9 kişinin de yaralı olarak kurtarılarak hastanelere kaldırıldığını söyledi.

Köyde sele kapılıp kaybolan bireyleri arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken yetkililer hayatını kaybedenlerin sayısının artmasından telaş ediyor.

Bölgedeki takımlar ise köydeki ziyanı gidermek, yolları açmak ve iş yerleri ile konutlara dolan çamurlu suyu tahliye etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Sel felaketi nedeniyle İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İran Kızılayı Lideri Pir Hüseyin Kolivend, Tahran Valisi Muhsin Mansuri ve Belediye Lideri Ali İstek Zakani ile Acil Durum Merkezi yetkilileri fevkalâde toplandı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de kurtarma operasyonlarının hızlandırılması ve selden etkilenen vatandaşlara gerekli yardımın sağlanması için İçişleri Bakanlığı, Tahran Valiliği ve Kızılay üzere ilgili kurumlara tüm imkanların seferber edilmesi talimatını verdi.

Öte yandan yetkililer bu akşam ve gece için de şiddetli yağmur ve sel ikazında bulunarak vatandaşların Tahran bölgesindeki dere ve ırmaklardan uzak durmalarını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.