Gazprom, Almanya’da Shell’e doğalgaz tedarikini durdurdu

Rusya, Ukrayna savaşı nedeniyle Batı’nın uyguladığı yaptırımlara doğalgaz kesintileriyle karşılık veriyor.

Ülkenin Devlet Lideri Vladimir Putin, “dost olmayan ülkelere” doğalgaz satışını Rus rublesi ile yapacaklarını duyurmuştu.

Almanya’nın doğalgazında kesinti

Son periyotta düzenlemeye uymayan Danimarka ve Hollanda’ya gaz akışında kesinti kararı alınırken, Almanya da listeye eklendi.

Rus güç devi Gazprom, Almanya’ya yakıt sağlayan mukavele kapsamında Shell’e doğalgaz tedarikini büsbütün durdurdu.

Gazprom’un kararı; Shell’in, Gazprom’a ruble olarak ödeme yapmayı reddetmesinin akabinde geldi.

Ruble cinsinden ödemeyi reddetti

Shell Energy Europe’un, Gazprom’a “Almanya’ya doğalgaz tedarikine ait mukavele kapsamında ruble cinsinden ödeme yapma niyetinde olmadığını” bildirdiği kaydedildi.

Şirketin açıklamasında, “31 Mayıs (sözleşmenin öngördüğü son ödeme tarihi) iş günü sonu prestijiyle, Gazprom Export, Shell Energy Europe’tan nisan ayında gaz tedariki için ödeme almamıştı.

Gaz arzı askıya alındı

Gazprom Export, Shell Energy Europe’a 1 Haziran 2022’den itibaren, ödeme rubleyle yapılana kadar kontrat kapsamında gaz arzını askıya aldığını bildirdi.” denildi.

Shell’e sağlanan doğalgaz ölçüsü

Boru sınırlarıyla Avrupa’ya taşınan Rus gazının kontratları çoklukla euro cinsinden belirleniyordu.

Gazprom, Shell’e yılda 1,2 milyar metreküp doğalgaz sağlıyor. Almanya İktisat Bakanlığı’na nazaran, bu ölçü, Almanya’nın her yıl tükettiği 95 milyar metreküp doğalgazın yalnızca yüzde 1,3’üne tekabül ediyor.

Almanya’daki en büyük Rus gazı ithalatçısı

Shell, Gazprom’a rubleyle ödeme yapmayı reddederken, Almanya’nın önde gelen doğalgaz ithalatçıları Uniper ve DWE, Moskova’nın yeni ödeme planı kapsamında Rus yakıtı için ödeme gerçekleştirdi.

Uniper, Almanya’daki en büyük Rus gazı ithalatçısı pozisyonunda. Bloomberg’ün haberine nazaran, söz konusu güç şirketi, gaz muhtaçlığının yarısından fazlası için Rusya’ya bağlı.

Polonya, Bulgaristan, Finlandiya

Alman güç devi, tıpkı vakitte ülkenin en büyük gaz ithalat ve depolama şirketi olarak biliniyor.

Gazprom, daha evvel Polonya, Bulgaristan ve Finlandiya’ya gaz tedarikini, Rus para ünitesiyle ödemeyi reddettikleri için kesmişti.

Deutsche Bank’tan resesyon uyarısı

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, Rusya’dan güç arzı durdurulursa, Almanya’da resesyonun (durgunluk) “neredeyse kaçınılmaz” olacağı konusunda uyarmıştı.

Sewing, nisan ayında yaptığı açıklamada, “Rus petrol ve doğalgazının ithalatı yahut arzı durdurulursa durum daha da berbat olur.” tabirini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.