Fransa’nın narenciye kokulu kenti Menton

Fransa’nın tatil cenneti Cote d’Azur bölgesinde yer alan Menton, denizi, plajları, tarihi binaları ve her köşesine sinen limon ve portakal kokularıyla ülkenin en ünlü tatil beldeleri ortasında yer alıyor.

İtalya’nın Toscana bölgesine yakınlığından ötürü iklimi kışın da çok yumuşak olan bu sevecen yerleşim merkezinin üzerinden, yılın büyük kısmında güneş eksik olmuyor.

Dört yanı limon ve portakal ağaçlarıyla dolu Menton’da her yıl şubat ayında düzenlenen turunçgiller şenliğinde, limon ve portakallardan yapılan devasa heykellerin geçit merasimi yapılıyor.

Hem şenlik vaktinde hem de tatil döneminde turistler bu hoş kente akın ettiğinden konaklayacak yer bulmak neredeyse imkansız oluyor.

Fransa’nın en çok ilgi çeken klasik müzik şenliklerinden birinin de yaz aylarında gerçekleştiği Menton, deniz turizminin yanısıra kültür turizminde de çok argümanlı.

Menton’u kökleri Paleolitik Çağ’a dayanıyor. Tarihin her periyodunda pozisyonuyla beğenilen bir yerleşim merkezi olduğu için, farklı kültürleri yansıtan çok sayıda mimari yapıyı kentte görebilmek mümkün.

Şehre giden turistler, eşsiz tarihi yerleri ziyaret ediyor, rengarenk boyalı meskenleri iki yanına sıralandığı dar sokaklarda dolaşmanın ve bol bol fotoğraf çekmenin keyfini yaşıyor.

(Fotoğraflar: DepoPhotos)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.