Farklı bir kaplan soyu ortaya çıkarıldı

Çinli paleontologlar, Çin’in kuzeydoğusunda bulunan bir fosilden soyu tükenmiş ve derinlemesine farklı bir kaplan soyu tespit ederek, kaplanların daha karmaşık bir evrimsel geçmişine dair bir fotoğraf ortaya çıkardı.

Wuhan merkezli Çin Yerbilimleri Üniversitesi’nden araştırmacılar, antik soyun yaklaşık 268.000 yıl evvel çağdaş kaplanlardan ayrıştığını buldular.

Bu, yaklaşık 125.000 yıl evvel yaşayan çağdaş kaplanların anne soyundan cetlerinin bilinen yaşının iki katından fazla.

Çin’in kuzeydoğusunda yer alan Jilin eyaletindeki Da’an karst mağarasında bir kaplan çene kemiği bulundu. Mağarada sırtlan fosilleri de bulundu. Da’an karst mağarası, kaplanların tarihi dağılım aralığında ve Amur kaplanlarının mevcut hayat alanları dahilinde yer alıyor.

Kalıntı DNA’sı üzerinde yapılan tahlil, çene kemiğinin sırtlanlara değil, soyu bilinmeyen bir kaplana ilişkin olduğunu gösterdi. Proceedings of The Royal Society B mecmuasında yakın vakitte yayınlanan araştırmaya nazaran, bu kaplanın tarihi 43.500 yıldan daha eskiye dayanıyor.

Araştırmacılar, eski kaplanın anne ve baba soyuna ilişkin tarihini göstermek için fosilin hem mitokondriyal hem de nükleer genom bilgilerini kurtarmayı başardı.

Araştırmacılar, yakın bölgelerde mağara aslanlarının fosillerinin de kaydedildiğini söyledi. Lakin bu mağara aslanlarının, çağdaş kaplanların uzak bir kuzeni olan yeni tanımlanan yırtıcı ile bir ortada var olup olmadığı şimdi net değil.

Ancak, araştırmaya nazaran, epey farklı ömür alanlarını tercih eden iki üst yırtıcı hayvan ortasındaki coğrafik örtüşme hala muhtemel görünmüyor.

Araştırmacılara nazaran, çalışma, kaplanların son yayılımından evvelki evrimsel tarihine yeni bir bakış açısı getiriyor ve Çin’deki fosil kaplanların antik bir genetiğe sahip olduğunu vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.