Doların alevi yükseldi! Selçuk Geçer tarihin en yüksek kestirimini verdi… Endişe sinemasına hazır olun

Haftalık kapanışları yüksek rekor düzeyler ile kapatan döviz ve altın kurunda tansiyon düşmüyor. Yapılan tüm müdahalelere karşın yükselişine devam eden dolar 18 liraya yanlışsız koşuyor. Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer’de yayınladığı yeni görüntüsünde dünyayı tesiri altına alan yüksek enflasyonun sonuçları hakkında fecî açıklamalarda bulundu. İşte Selçuk Geçer’in yatırımcıları yakından ilgilendiren o tahlilleri.

“YIL SONUNDA DOLARDA 30 LİRAYI GÖRECEĞİZ”

FED’in faiz kararını pahalandıran Selçuk Geçer, FED’in peş peşe 3’er sefer faiz artışına gideceğini vurguladı. Amerika’daki enflasyonun yüzde 9’lü düzeylere çıkacağını belirten Geçer, enflasyonun yapılan atılımlara karşın hala denetim altına almadığını söz etti. Enflasyon ve faiz kararlarını pahalandıran Geçer, “Amerika on yıllıklar 3,30’lar düzeyine. En yüksek düzeyler. Dolar endeski 105’in kıyısında. Sona 110’u görecek. Bu çok yüksek. Euro/Dolar paritesinin Dolar/Euro paritesine dönüştürecek. Euro daha pahalı olacak. Tüm paralar bedel kaybedecek. 2018 yılından beri teknik büsbütün devreden çıktı. Dolar endeks, 105’e geldiyse buralardan uzak duracaksın. Türkiye daha kırılgan bir ülke. Dolar 20 lirayı kırıp 25 liraya gidecek. Cari açık bu durumdaysa Yıl sonunda 26-30 liralık dolar kuru göreceğiz. ” diye konuştu.

DOLARDA YAŞANACAK OLAN SENARYOYU ANLATTI

2022 Aralık ayında dolara yapılan operasyona değinen Geçer, dolar üzerindeki senaryoyu tek tek anlattı. Geçer, dolara yapılacak olan müdahaleyi şöyle anlattı:

“20 Aralık operasyonundan sonra 14 liradan tekrardan 18’e çıktı. Yapmayın insanları büyük ziyan uğratıyorsunuz. Bugünkü 18 lira Aralık’taki 12 lira. Nass var demeye başlarsa anlayın ki kuru evvel 26’ya götürecekler sonra oradan vuracaklar 18’e düşürecekler. Sonra nasıl indirdik diyecekler. DİBS’i açıkladılar bakın ne oldu. Kırılganlıklar yalnızca cari açıkla sonlu değil. Döviz açıkları var şirketlerin.. Onları batırma derecesine görülebilir. Enflasyon aldı başını gidiyor. Hiçbir şey denetimlerinde değil. Seçim vaktinde hükümetin vakit kazanma dışında bir şey yok.”

“KORKU SİNEMASINA HAZIR OLUN” UYARISI

Her söylediğinin çıktığını belirten Geçer, “Piyasanın çok üstünde enflasyon gelecek dedim. Geldi. Kıssa çok kolay. Makro grafikleri okuyorum. Muhtaçlığın olduğu parayı satıp dolar alma. Konut çok büyük bir balon haline geldi. Gereksinimim yoksa konut almam. Bu uydurma bir kriz. 2023 2024’te ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu kriz atlatıldıktan sonra acayip bir refah gelecek. 5-6 yıl sonra asıl endişe sineması gelecek. TL kıymet kaybedecek.” yorumunda bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.