Derya Yanık’tan ‘Datça’ya 500 bin liralık yardım tartışması’ hakkında açıklama

Muğla’nın Datça ilçesinde çıkan ve 2 günde söndürülebilen yangın ile ilgili Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ‘az bütçe gönderdi’ denilerek eleştirilmişti.

Bakan Derya Yanık, anlık aktarılan 500 bin liralık kaynağın kimi haberlere yanlış husus olmasından ötürü reaksiyon gösterdi.

“Bakanlığımızın sorumluluğu temel gereksinimlerin karşılanmasıdır”

‘Haluk Levent’in kurucusu olduğu AHBAP, bölgeye 7,5 milyon lira aktardı, bakanlık nasıl bu sayının altında kalır?’ yorumlarına toplumsal medya üzerinden yanıt veren Bakan Yanık, şunları söyledi:

“Bakanlığımızın afet ve acil durumlarda sorumluluğu, akut devirde vatandaşlarımızın temel muhtaçlıklarının karşılanmasıdır. Datça için çabucak transfer ettiğimiz 500 bin liralık kaynak da bir hasar tazminatı değil, bahsettiğimiz temel gereksinimlerin karşılanması emeliyle yapılan bir ödemedir. Hasar tespiti akut periyot atlatıldıktan sonra yapılmakta ve bu tespitlere nazaran ayrıyeten ödemeler gerçekleştirilmektedir.

“Çarpık bir zihniyetin ürünüdür”

2021 yılında afet ve acil durumlar kapsamında Bakanlığımız tarafından yapılan toplam ödeme ölçüsü 149 milyon liranın üzerindedir. Bu fiyat yalnızca Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olarak bizim yaptığımız ödemeleri kapsamakta ve AFAD başta olmak üzere öbür kamu kurumlarının dayanaklarını içermemektedir.

Bir sivil toplum kuruluşunun afetler için ayırdığını açıkladığı yıllık bütçe ile bizim afetin üzerinden 12 saat geçmeden bölgede vakfımızın kaynaklarını güçlendirmek için yolladığımız sayısı tıpkı kefeye koymak çarpık bir zihniyetin eseridir.

“Toplumsal dokumuza ziyan veriyor”

Sağlıklı bir toplumda gönüllülük faaliyetleri kamu hizmetlerinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır. Bu kıt anlayış, afetler üzerinden oy hesabı yapmakla kalmıyor, gönüllülük anlayışıyla çalışma yürüten sivil toplumu da güç durumda bırakıyor ve toplumsal dokumuza ziyan veriyor.

Yapılan tezviratların emelinin bizatihi bu olduğuna ihtimal vermek istemiyor ve sıkıntıyı yalnızca bir idrak sorunu olarak değerlendirmeyi yeğliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.