Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıkladı: ‘Tek Yürek’te üçte bir fire

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Evim Yuvan Olsun” kampanyası kapsamında kaydedilen 15 binin üzerinde konuta şu ana kadar 6 bin 946 depremzedenin yerleştirildiğini bildirdi.

AFAD’da afet yönetimi ve koordinasyon çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini belirten Oktay, devlet ve millet olarak tek yürek yaraların sarıldığını ve felaketten kurtulan vatandaşların yeniden hayata tutunması için çalıştıklarını söyledi.

Depremlerden etkilenen illere 22 milyar 328 milyon 330 bin 574 lirası AFAD tarafından olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarınca toplam 30 milyar 795 milyon 500 bin lira ödenek gönderildiğini aktaran Oktay, bölgede çadır kurulumlarının aralıksız sürdüğünü belirtti.

Fuat Oktay, şu ana kadar 354 noktada çadır kent alanı oluşturulduğunu, 437 bin 613 çadır ve 240 noktada 21 bin 714 konteynerin kurulumunun yapıldığını bildirdi.

“Yaşadıkları çadırlar ve konteynerler, her biri bir ikametgah adresi olarak belirlenmiş ve tescil edilmiştir. 330 geçici barınma merkezinde bulunan vatandaşlarımız yerleşim yeri adresini buralara taşıyabileceklerdir.” açıklamasında bulunan Oktay, afet bölgesinde ve afet bölgesi dışında çadır, konteyner, Gençlik ve Spor Bakanlığı yurtları, oteller, kamu misafirhaneleri, Milli Eğitim Bakanlığı tesisleri ve diğer tesislerde toplam 2 milyon 190 bin 300 depremzedenin barındığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Evim Yuvan Olsun kampanyası kapsamında 15 binin üzerinde konut kaydedilerek şu ana kadar toplam 6 bin 946 kişi yerleştirilmiştir. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza yönelik 10 bin lira tutarındaki Hane Başı Destek Ödemesi, 1 milyon 376 bin 947 depremzede ailemizin hesaplarına yatırılmıştır. Ayrıca 261 bin 757 ailemize de 15 bin lira tutarındaki taşınma yardımı yapılmıştır. Ödeme işlemleri an itibarıyla devam etmektedir.” dedi.

“SÖZ VERENLERİN ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İLETECEĞİNE İNANIYORUM”

Oktay şöyle devam etti:

“Türkiye Tek Yürek kampanyasında taahhüt edilen 115 milyar 146 milyon 528 bin liranın, 74 milyar 118 milyon 164 bin lirası yatırılmıştır. Toplanan yardımın her bir kuruşu deprem bölgesinin inşa ve ihyasına harcanmaktadır. Taahhüt edilip henüz AFAD hesaplarına aktarılmayan kısmın da önümüzdeki günlerde söz verenler tarafından iletileceğine inanıyorum.”

Hasar tespit çalışmaları hakkında da bilgi veren Oktay, “1 milyon 805 bin 842 bina incelenmiştir. Bu, 5 milyon 242 bin 140 bağımsız bölüme tekabül etmekte. Konut olarak baktığınızda 653 bin konut acil, ağır, yıkık ve orta hasarlı olarak tespit edilmiştir. Enkazların ise yüzde yirmisini kaldırmış durumdayız. Bu alandaki çalışmalarımız da çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Yani artık ayağa kalkma dönemindeyiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir