Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Lviv’de kritik bildiri: Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski’nin davetine icabetle günübirlik çalışma ziyareti için Ukrayna’da. Ukrayna Devlet Lideri Zelenski ile bir ortaya gelen Erdoğan daha sonra BM Genel Sekreteri Guterres’in de yer alacağı üçlü tepeye katıldı. Yaklaşık 40 dakika süren tepe sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye-Ukrayna-BM Doruğu sonrasında yaptığı açıklamalardan satır başları;

İş birliğimizi, dayanışmamızı mevcut koşullar altında ilerletme imkanlarını ele aldık. Olağan yaklaşık 6 aydır devam eden savaş, görüşmelerimizin ana konusunu teşkil etti. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine takviyemizi bu vesileyle bir kere daha vurguladık.

Yaşanan can kayıplarından duyduğumuz derin üzüntüyü bir sefer daha söz ettik. Dün gece Harkiv’de bir yurda yönelik gerçekleştirilen 9 sivilin öldüğü, 35 kişinin yaralandığı füze saldırısı için de ülkemiz ve milletimiz ismine taziyelerimi ilettim.

“YENİ BİR ÇERNOBİL YAŞAMAK İSTEMİYORUZ”

Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz. Türkiye olarak bir taraftan çatışmaların diplomatik tahlille sona ermesi için uğraş harcarken öteki taraftan da Ukraynalı dostlarımızın yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz.

Savaşın başından bu yana Ukrayna halkının acil insani gereksinimlerini karşılamak emeliyle 98 tırlık insani yardım gereci sevk ettik.

325 bine yakın Ukraynalıya süreksiz olarak ülkemizde konut sahipliği yaptık. Ukrayna’daki koşullar olağana dönünceye kadar konuk etmek üzere 1099 yetim ve 408 refakatçisinden oluşan toplam 1507 kişiyi ülkemizde kabul ettik.

UKRAYNA’NIN TEKRAR İMARI

Savaşın Ukrayna’daki fiziki yıkımın neden olduğu durumu ele aldık. Ukrayna’nın yine imarı için gereken dayanağı vereceğimizi Zelenski ile paylaştık. 3’lü görüşmenin odak noktası savaşın nasıl nihayete erdirileceği oluşturdu. 1 ay evvel BM- Ukrayna-Rusya -Türkiye, tarihi nitelikte bir ortak çalışma örneğini sergiledik. Ukrayna tahılının ihracını mümkün kılan mutabakatın olumlu yansımalarını dünya hissetmeye başladı. 1 Ağustos’tan bu yana 25 gemi 625 bin ton tahılı dünya pazarına ulaştırdık, ulaştırıyoruz. Bugünkü temasta faaliyetlerin artırılarak, sürdürülebilmesi için atılacak adımlar üzerinde durduk.

“SAVAŞ MÜZAKERE MASASINDA SONLANDIRILACAK”

Diplomatik sürecin canlandırılması için memleketler arası toplumun dayanak vermesine bilhassa işaret ettik. Savaşın en nihayetinde müzakere masasında sonuçlandırılmasını ümit ediyorum. Zelenski ve Guterres de bu bahiste birebir fikirdeler. Tüm sıkıntı müzakere masasına giden en kısa ve adil yolu tespit etmektir. Mart ayında İstanbul’da şekillenen parametreler üzerinden müzakerenin canlandırılabileceğine inanıyorum. Bu gayeye yönelik her türlü takviyesi vermeye tekrar arabulucu rolünü oynamaya hazırız. Görüşmede, savaş esirlerinin mübadelesi konusu ve girişimlerimizi ele aldık. Bu mevzuyu önemsediğimizi söz etmek istiyorum. İnanıyorum ki burayı takip edenler esirlerin mübadelesi ne oldu sorusunu cevaplamaya çalışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.