Cilt kırışıklıklarına nasıl giderilir? Alındaki kırışıklıklar nasıl giderilir?

Her yaştan bayan ve erkek farklı nedenlerden ötürü cilt bakımı yaptırmaktadır. Cilt bakımı bazen hoşluk merkezlerinde bazense konuttaki materyallerle yapılmaktadır. Lakin, cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en kıymetli öge kullanılan gereçlerin doğal olmasıdır. Doğal olmayan ve kimyasal içeriği fazla olan eserler cilde faydadan çok ziyan vermektedir. Cildi nemlendiren ve besleyen materyallerle bakım yapılırsa birçok cilt sorununa neden olan gözenek tıkanıklığı önlenmiş olur. Bilhassa kozmetik marketlerde satılan cilt bakım eserleri içerdiği kimyasal hususlar nedeniyle cildin doğal yapısını bozarak kendi kendine yenilenmesine bile pürüz olmaktadır. Bu yüzden cilt bakımı yaparken doğal eserler kullanmaya ihtimam gösterilirse daha uygun sonuçlar alınabilir.

Doğadan gelen her eser insan sıhhati için şifa kaynağıdır. Her besin farklı hastalıklara yarar sağlamakla kalmayıp cildin de güzelleşmesine ve canlanmasına yardımcı olmaktadır. Her ne kadar nizamlı cilt bakımı yapılsa dahi düzgün ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmemişse gerçek sonuç alınmayabilir. Cilt bakımı için bir müddet para harcamak yerine sağlıklı beslenerek ve doğal materyaller kullanarak cilt sıhhatini korumak mümkündür.

Evdeki gereçlerle günlük cilt bakımı yapılarak çok değerli eserlerden dahi daha âlâ sonuçlar alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken cilt tipini bilmek ve cildinin tam olarak neye muhtaçlığı olduğunu anlamak. Kuru ve hassas bir cilde limon maskesi uygulamak cildin tahriş olmasına ve daha da kurumasına neden olabilir. Bundan ötürü cilt tipini bilerek ona nazaran gereçler uygulanması gerekir. Meskendeki gereçlerle gümlük yapılabilecek 7 doğal cilt bakımı formülü:

  • Limon ve Ballı Su:

Cildin yağı ve kirini arındırmak için uygulanan limonlu ve ballı su, birebir vakitte sivilce izlerinin de kurumasına tesirli bir formüldür. Hazırlaması epeyce kolay olan limonlu ballı su için yarım limon ve yarım çay bardağı suda seyreltilmiş 1 tatlı kaşığı bal gereklidir. Seyreltilmiş bal ve limonu karıştırdıktan sonra pak bir pamuk yardımıyla tüm yüze sürülerek uygulanır ve yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra durulanabilir. Limon ve bal doğal eserler olduğu için yüze rastgele bir ziyan vermezler bundan ötürü gece yapmadan evvel uygulanıp sabaha kadar yüzde bekletilebilir. 

  • Kahve PeelingiHafta 2-3 defa uygulanması tavsiye edilen kahve peelingi cildi meyyit hücrelerden arındırarak dinamik ve canlı bir imaj verir. Cildi doğal olarak nemlendiren telvenin içerisine zeytinyağı eklenince çok tesirli olmaktadır. Telvenin pürtenekli yapısı doğal kese görerek yüzdeki siyah nokta ve meyyit hücrelerden arındırmaya yardımcı olmaktadır. Telve peelingi hazırlamak ve uygulamak epeyce kolaydır. Bunun için yapılması gereken1 fincan şekersiz Türk kahvesi içtikten sonra fincanın tabanında kalan telve yüze uygulanır ve yaklaşık 5 dakika bekletilir. Bekletmeden 1-2 dakika yüze masaj yaparak da uygulanabilir ve akabinde bol su ile durulanır. Yüzü durularken suyun çok soğuk ve çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Daha ılık su ile yüze masaj yaparak yavaş yavaş durulanması tavsiye edilir.

  • Yoğurt ve Limon MaskesiYağlı ciltlere uygulanan limon ve yoğurt maskesi, siyah nokta ve sivilce tedavisinde hayli tesirli bir karışımdır. Bilhassa sivilcelerin kuruması için haftada 2 sefer yapılması önerilen bu maskenin içerisinde limon olduğu için sık sık yapılması durumda yüzü tahriş edebilir. Maske için 3 yemek kaşığı yoğurt ve yarım limon karıştırarak yüze uygulanır ve 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır.

  • Salatalık Suyu Gün içinde dışarı çıkılmış olsun ya da olmasın, makyaj yapılmasa dahi günlük işlerde yüzümüz toza ve kire maruz kalmakta. Bundan ötürü gece yatmadan evvel gözeneklerin açılması ve canlanması için blenderden geçirilen 1-2 adet salatalığı direkt yüze uygulayarak peeling yapmak ya da salatalık suyunu pak bir pamukla yüze uygulayıp durulamadan yatmak yüzdeki meyyit hücrelerin ve kirin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Cilde doğal bir nem veren salatalığın hiçbir yan tesiri olmadığı için her gün uygulanabilir.

  • Zeytinyağı ve Şeker PeelingiCildi meyyit hücrelerden arındıran ve nemlendiren peeling, haftanın 2 günü uygulanabilir. Zeytinyağı her gün uygulanırsa cildin yağ oranında değişikliklere neden olabileceğinden haftada 2 defa uygulanması tavsiye edilir. Cildi besleyerek canlandıran zeytinyağı ve şeker 2 dakika kadar yüze masaj yaparak uygulanır ve sabun vs eserler kullanmadan ılık su ile durulanır. Ciltte kalan zeytinyağı cilt tamirine devam ederek yüzü nemlendirecektir. Peeling için 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve yarım çay kaşığı şeker karıştırarak yüze masaj yaparak uygulanır ve ılık su ile durulanır.

  • Muz Püresi MaskesiKırışıklıkları azaltan ve yüzü nemlendiren en tesirli maskelerden biri olan muz maskesidir. Cilt tonunu dengeleyen ve rengini açtığı bilinen muz, içerdiği kalsiyum ve potasyum sayesinde cilt katmanını yenileyerek hücre yenilenmesini sağlamaktadır. Muz maskesini yapmadan evvel daha âlâ sonuç almak için, cildin temizlenmesi önerilir. Tonik ve peelingin akabinde maske yapılması, şimdi gözenekleri açık olan cilde daha yararlı olmaktadır. Temizlenmiş bir cilde püre haline getirilen muz sürülür ve yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra durulanır. Muzun yalnızca püresi değil kabuğu ile de peeling yapılabilir. Muz kabuklarının iç kısmına biraz pirinç unu serpip yüze masaj yaparak uygulandığında yüzdeki meyyit deriyi ve siyah noktalar temizlemektedir.

  • Sirke ToniğiSivilcelerin kuruması ve cilt lekelerinin azalması için seyreltilmiş sirkeyi haftada 3 sefer tonik olarak kullanılabilir. Yüzün daha ferah ve sağlıklı görünmesine yararlı olan bu formül, sistemli uygulandığında sivilcelerin kurumasına, sivilce izlerine epey tesirlidir. Sirke alerjik bir eser olduğu için yüzü tahriş edebilir. Kullanmadan evvel yüzün küçük bir yerine uygulayıp biraz bekledikten sonra rastgele olumsuz bir yansımayla karşılaşılmamış ise cilde nizamlı olarak uygulanabilir. Sirke toniği için yarım çay bardağı suyu 1 çay kaşığı sirke eklenip pak bir pamukla yüze uygulanır ve birkaç dakika bekletildikten sonra durulanır. 

  • Yaş Maya Maskesi

1 çay bardağı ılık su ve yaş mayayı krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır ve cilde uygulanır. Takribi 20-30 dakika kadar bekletilir ve bol su ile durulanır. Bu maske ile gözeneklerin kapanmasına ve hücrelerin yenilenmesi sağlanır. Böylelikle yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

  • Nişasta Maskesi1 yemek kaşığı nişasta
1 fincan su 
5 yemek kaşığı havuç suyu karıştırılarak kremsi bir kıvama getirilir. Akabinde yüze masaj yaparak uygulanır ve 10 dakika beklettikten sonra bol su ile durulanıp yüz nemlendirilir. Hücre yenileyen bu maske cildin meyyit hücrelerden arınmasına yardımcı olduğu için cilt kırışıklıklarını önlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.