Belçika’da sığınmacıların barınması için çadır kamp seçeneği gündeme geldi

Belçika’nın göç ve iltica bahislerinden sorumlu bakanı Sammy Mahdi, katıldığı bir televizyon programında, Belçika’nın göç sistemi üzerinde aylardır büyük yük bulunduğunu, Ukraynalı sığınmacıların da ülkeye gelmeye başlamasıyla yükün arttığını belirtti.

Belçika hükümetinin ve Avrupa Birliği’nin sığınmacı kabul sistemini “yeniden değerlendirmesi” gerektiğini savunan Mahdi, sığınmacıların barınması konusunda şunları söyledi:

“Savunma Bakanlığı sığınmacıları barındırmamız için kapasitemizi artırma konusunda esasen epeyce yardımcı oldu. Fakat federal hükümet daha geniş bir barınma yapısı ihtimalini kıymetlendirmeli. Bu da çok sayıda kişinin konaklama gereksiniminin ortaya çıktığı bir kriz yaşandığında çadır kamplar formunda olabilir.”

KADINLAR VE ÇOCUKLARA ÖNCELİK

Belçika’ya gelen sığınmacıların üçte ikisinin diğer Avrupa ülkelerinde evvelden yapılmış iltica müracaatlarının bulunduğunu aktaran Mahdi, ülkenin üzerinde büyük baskı bulunduğu için bu bireyler ortasında bayanlar, çocuklar ve durumu hassas olan bireylere öncelik verilmesini istedi.

Belçikalı Bakan’ın bahsettiği evvelden diğer ülkede sığınma başvurusu bulunan şahısların olağanda müracaat yaptıkları ülkelere dönmeleri ve müracaat sonucunu orada beklemeleri gerekiyor. Fakat Belçika’ya gelen bu bireyler, Belçika’da barınma hakkı da elde ediyor.

Hükümetin barınmada bayanlar, çocuklar ve hassas durumdaki şahıslara öncelik vermesi bilhassa yetişkin erkek sığınmacıların bir yer bulunana kadar sokaklarda kalmasına neden oluyor.

Bu yüzden durum mahkemeye taşınmış, mahkeme Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mahdi’nin sığınma başvurusu yapanların barınma hakkını “bilinçli, koordineli ve sürdürülebilir” biçimde ihlal ettiğine kanaat getirmişti. Savcılık, hükümetin bunu yaparak kabahat işleyip işlemediğiyle ilgili inceleme başlatmıştı.

Mahdi ise mahkemenin argümanlarının “saçmalık” olduğunu savunarak, “Yer kısıtlı olduğunda seçim yapmak zorundasınız. Aylık olarak binden fazla, öteki bir AB ülkesinde barınma imkanı olan transit sığınmacı Belçika’ya geliyor. Bekleme listesi yapmak şart” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.