Beklenen Kripto Yasası MiCA, Resmi Gazetede Yayımlandı!

AB’nin dönüm noktası kripto para yasası MiCA, bugün resmi gazetede yayınlandı. Yeni yasa, lisanslama, stablecoin ve kara para aklamayı önleme kurallarını önümüzdeki sene yürürlüğe koyacak.

MiCA resmi gazetede yayınlandı: Tarih belli oldu

Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları yasası (MiCA), Cuma günü Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde (OJEU) yayınlandı. Böylece, önemli kripto lisanslama kurallarının yürürlüğe girmesi için geri sayım başladı.

200 küsur sayfalık kanunun yayınlanması, bir yasa tasarısının AB’nin tüzük kitabına resmi olarak geçtiğine işaret ediyor. Yasal olarak iki kanun 20 gün içinde yürürlüğe giriyor. Yeni hükümleri 30 Aralık 2024’te, bazı hükümleri ise 30 Haziran 2024’te yürürlüğe girecek.

İlgili mevzuatla birlikte yayınlanan yasanın tamamı, kripto cüzdan sağlayıcılarının müşterilerini para transfer ederken tanımlamasını gerektiriyor. Borsalar ve cüzdan sağlayıcıları gibi kripto şirketlerine blok genelinde faaliyet gösterme lisansı sunuyor. Ayrıca, stablecoin ihraç edenler için yeni yönetim ve finansal gereklilikler getiriyor. Yeni yasa resmi olarak 30 Aralık 2024’te yürürlüğe girecek.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere tasarı geçen ay kabul edilmişti.

MiCA, merkezi borsalar için ne anlama geliyor?

AB’nin yeni kripto para yasası, ABD’li düzenleyici SEC’in Binance ve Coinbase’e (COIN) dava açmasıyla piyasanın önemli bir belirsizlikle karşı karşıya kaldığı dönemde ortaya çıktı. Binance CEO’su CZ, daha önce yeni düzenlemeyi memnuniyetle destekleyeceklerini bildirdi. Unstoppable Finance’in kurucu ortağı Peter Grosskopf, MiCA’nın kripto sektörüne fayda sağlayacağını öngörüyor. Grosskopf’a göre, MiCA’nın getirdiği düzenlemeler sektöre bir dizi fayda sağlayacak:

  1. AB’ye yatırım ve istihdam: AB’ye dışarıdan şirketlerin gelmesi durumunda, bu şirketlerin bir AB şirketine kaydolması gerekecek. Bu durum, istihdam yaratma ve vergi ödemeleri gibi alanlarda doğrudan etki yaratacak.
  2. Güvenli bir alan oluşturma. Diğer yargı bölgelerinin aksine, birçok bölgenin kripto para düzenlemeleri aşırı katı olabilmektedir. Örneğin, ABD düzenlemeleri yaptırımlar yoluyla uygulamaktadır. Grosskopf, AB’nin diğer bölgelerle karşılaştırıldığında kripto sektörü için güvenli bir alan haline geleceğini söylüyor. Ayrıca, dünyanın dört bir yanından yenilikçilerin işlerini burada kurmaya başlayacağın öngörüyor.

MiCA (Market in Crypto-Assets) tasarısı, Avrupa Birliği’nin kripto para piyasalarını düzenlemek amacıyla getirdiği yeni kuralları içermektedir. Yasanın başlıca odak noktaları şu şekilde:

  1. Kripto paralar hakkında detaylı tanımlar ve kapsamlar belirlenecek
  2. Yetkilendirme ve kayıt için yeni kurallar getirecek
  3. Borsalara sermaye yeterliliği kuralı getiriliyor
  4. Yatırımcıları güvence altında alacak yeni kurallar
  5. Stablecoin şirketleri ve stablecoin’ler için yeni kurallar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx