Bakan Nebati’den ‘ekonomik büyüme’ çıkışı: Dünya merak ediyor biz de anlatıyoruz

Nebati, Mısır’ın Şarm El Pir kentinde yapılan İslam Kalkınma Bankası (İKB) Guvernörler Şurası Yıllık Toplantıları sırasında iktisada dair soruları yanıtladı.

Toplantıya İslam ülkelerinden bakan düzeyinde iştirak olduğunu, ikili görüşmeler yapıldığını anlatan Nebati, “Bu görüşmelerde bir tarafta Türkiye iktisadını anlatma fırsatı oluyor, öbür tarafta da ülkelerin kendi ekonomileriyle ilgili taleplerini, beklentilerini öğrenmiş oluyoruz. Türkiye’nin varlığı ve yükü bu toplantıda da kendisini çok açık bir biçimde hissettiriyor.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin bilhassa son iki yılda, Kovid-19 salgını devrinde ortaya koyduğu muvaffakiyetin hem İslam ülkeleri hem de dünya tarafından takip edildiğini kaydeden Nebati, 2020 yılında dünya küçülürken Türkiye’nin olumlu ayrışarak yüzde 1,8 büyüdüğünü hatırlattı.

Bakan Nebati, Türkiye iktisadının geçen sene büyümeye devam ettiğini ve bu yılın birinci çeyreğinde de Rusya-Ukrayna Savaşı’na karşın tıpkı başarıyı gösterdiğini anlattı. Nebati, “Anlaşılıyor ki bu büyüme daha da devam edecek. Hasebiyle da savaştan bu kadar önemli bir halde etkilenen, salgında da büyük bir muvaffakiyet ortaya koyarak yoluna devam eden Türkiye’nin, böylesine bir başarıyı daima hale getirmesini ülkeler merak ediyorlar, biz de anlatıyoruz.” diye konuştu.

“POZİTİF YAKLAŞIM ONLARI ETKİLİYOR”

Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülkeler içerisinde ön sıralarda yer aldığını söyleyen Nebati, ülkenin şu günlerde yatırım taleplerine önemli ve süratli yanıt verdiğini söyledi. Nebati, “Yasalarımızın, mevzuatımızın ve bilhassa de Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, iktisat idaresinin bu hususta olumlu yaklaşımı önemli bir biçimde onları etkiliyor.” dedi.

“ÇOK VERİMLİ GEÇTİ”

Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Suudi Arabistan ve Nijerya’dan mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler yaptığına değinen Nebati, görüşmelerin çok verimli geçtiğini ve bu görüşmeler sonucunda hoş haberlerle Türkiye’ye döneceklerini aktardı.

Nebati, İKB Lideri Muhammed Al Jasser ile görüştüğüne de işaret ederek, bankanın karşılıklı düzgün münasebetlerden şad olduğunu bildirdi.

İKB üyelerinin yarısına yakınının “ihtiyaç sahibi ülkeler” olduğunu tabir eden Nebati, bankanın, bu ülkelere yönelik bilhassa besin arzındaki sorunların giderilmesi için çalışmalar yaptığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.