Altın 6 ayın en düşük düzeyine yakın

Altın, büyüyen resesyon kaygılarıyla yatırımcıların inançlı varlık olarak dolara yönelmesiyle 6 ayın en düşük düzeyine yakın seyrediyor.

Spot altın, merkez bankalarının enflasyonu dizginlemek maksadıyla global çapta sıkılaşmaya gitmesiyle ekonomik bir çöküşün bir yaklaştığına dair telaşlarla birlikte Salı günü yüzde 2,4 düşerken ABD doları Mart 2020’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Hızla bozulan ABD ekonomik görünümüne ait işaretler, tahvil yatırımcılarını Fed’in 2023 yılında faiz indirmlerini de içeren bir siyaset değişimine gideceğine ikna etti.

YATIRIMCI BİLGİLERE ODAKLANDI

Fed’in Çarşamba günü yayımlanacak toplantı tutanakları uzmanlar tarafından merkez bankasının sıkılaşma siyasetinde nasıl ilerleyeceğine ve 26-27 Temmuz’da yapılacak toplantıda 50 yahut 75 baz puan faiz artırım seçeneklerinden hangisini seçeceğine dair ipuçları için dikkatle incelenecek. Yatırımcıların bekleyeceği başka datalar ise Cuma günü yayımlanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik bilgileri olacak.

“Spot altın şimdiye dek doların gölgesinde kalıyor üzere görünüyor” diyen MineLife Kıdemli Maden Analisti Gavin Wendt, “Altın şimdiye dek piyasaların ve itimadın düşüş gösterdiği ortamda düzgün bir performans gösterdi lakin doların son devirde kıymet kazanması ABD para ünitesi üzerinden fiyatlanan altına negatif tesir etti” değerlendirmesinde bulundu. Gavin bedelli metalin istikrar kazanmaya çalıştığını ve toparlanmaya çalıştığını ekledi.

Dün güne 977 liradan başlayan gram altın bugün 970 lira düzeyinde süreç görüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.