Adana’da FETÖ palavrasıyla 6 milyon 175 bin lira dolandırdılar

Dolandırıcıların ‘Adınız FETÖ soruşturmasına karıştı’

Adana Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Dolandırıcılık Ofis Amirliği takımları, vatandaşları arayıp, kendilerini polis ve savcı olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan şebekeye yönelik çalışma başlattı.

‘Ev aramalarında kimliğiniz çıktı’ palavrası

Polis, savcılıktan alınan müsaadeyle yaklaşık 6 ay boyunca yaptığı takiple şebekenin, telefonla aradıkları bireylere, “Terör örgütü PKK ve FETÖ’ye yapılan operasyonda, mesken aramalarında kimliğiniz çıktı. İsminiz terör olaylarında kullanılabilir. Meskeninizde altın ya da paranız varsa size göndereceğimiz polise verin. Operasyondan sonra size geri verilecek.” diyerek dolandırdığını belirledi.

Şebekenin 11 vilayette 19 kişiyi 6 milyon 175 bin lira dolandırdığı saptandı.

1 milyon 175 bin TL dolandırılmaktan kurtarıldı

Şebekenin, telefonda kandırılan vatandaş hangi ildeyse o vilayetteki aracının aranıp, vatandaşın yanına gönderildiği ve altın ya da parayı aldırdığı bildirildi. Öte yandan polisin, yaptığı takip sırasında 6 vatandaşın toplam 1 milyon 175 bin TL dolandırılmasının önüne geçildiği tabir edildi.

Yapılan takibin akabinde takımlar, şüphelilere yönelik 19 Mayıs günü şafak vakti eş vakitli operasyon düzenledi. Takımlar, demir kapıları koçbaşlarıyla kırılarak girilen meskenlerde 46 şüpheliyi gözaltına aldı.

5 gün boyunca dolandırdılar

Şüphelilerin, mağdurlardan aldıkları paraların hepsini şebekeye göndermedikleri, büyük bir kısmını harcamak için kendi hesaplarına aktardıkları ortaya çıktı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan Hasan A. ile Ali D.’nin, Konya’da oturan emekli Şükran M.’yi, isminin FETÖ soruşturmasına karıştığı palavrasıyla dolandırdığı öğrenildi.

Şüphelilerin, 10 Şubat günü bayanın meskenine gittiği ve 5 gün boyunca toplam 1 milyon 300 bin lirasını aldıkları belirlendi.

Şüphelilerin paranın 400 bin lirasını şebekeye gönderdikleri, geri kalan kısmını da harcamak için kendi hesaplarına aktardıkları tespit edildi.

“Bizi 2 kişi yönlendiriyordu, kim olduklarını bilmiyorum”

Gözaltına alınan şüphelilerden Hakan K. ile Tuncay Ç.’nin ise şebekenin Konya’da dolandırdığı bir vatandaştan aldıkları 400 bin lirayı kendi hesaplarına aktardıkları saptandı.

2 şüphelinin, parayı İstanbul’daki bir ATM’den çektikleri, Antalya’ya gidip harcadıkları tespit edildi. Emniyete götürülen Hakan K.’nin, şebeke yöneticilerinin ismini deşifre etmemek için, “Şafak ve Sezer isminde iki şahısla tanıştım. Bizi bu iki kişi yönlendiriyordu. Kim olduklarını bilmiyorum.” biçiminde söz verdiği bildirildi.

22 kişi tutuklandı

Emniyetteki süreçleri tamamlanan 46 şüpheliden 16’sı sözünün akabinde hür bırakılırken, 30’u ise adliyeye sevk edildi.

DHA’nın aktardığına nazaran; mahkemeye çıkarılan şüphelilerden ortalarında Hakan K., Tuncay Ç., Hasan A. ile Ali D.’nin de bulunduğu 22 kişi tutuklanırken, 8 kişi ise isimli denetim kuralıyla tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

Sıhhat

Umman’da, koronavirüs kısıtlamaları kaldırıldı

Tesla

Fenomen Ceo yeni yatırımı ile Dünyayı salladı!

Transfer evrakı

Galatasaray’da Berkan ve Taylan ayrılabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.