ABD Dışişleri: Türkiye ve Yunanistan’ı birlikte çalışmaya teşvik ediyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, günlük basın toplantısında Yunanistan ile Türkiye ortasındaki gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Ned Price

Price, “Yunanistan ve Türkiye de dahil olmak üzere NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve farklılıkları diplomatik olarak çözmek için birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Price ayrıyeten, Yunanistan Başbakanı Miçotakis‘in geçen hafta Washington‘da olduğunu ve idaredeki mevkidaşlarıyla görüşmeler yaptığını hatırlatarak, “Yunanistan’ın vazgeçilmez bir ortak ve ABD için değerli bir NATO müttefiki olduğunu biliyoruz. Emsal formda Türkiye de ABD’nin değerli bir ortağı ve değerli bir NATO müttefikidir. Ortaklarımızın bölgede barış ve güvenliği korumak için birlikte çalıştığını görmek istiyoruz” diye konuştu.

‘İSVEÇ VE FİNLANDİYA KONUSU TÜRKİYE İLE ABD ORTASINDAKİ BİR SIKINTI DEĞİL’

Ned Price, Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya‘da terör örgütü YPG/PKK‘nın varlığı ile bu ülkelerin Türkiye’ye yönelik ihracat lisansları kısıtlamasını münasebet göstererek bu ülkelerin NATO üyeliğine karşı çıkmasına yönelik bir soruya karşılık vererek, bahsin Türkiye ile ABD ortasındaki ikili bir sorun olmadığına dikkati çekti.

Price, “İsveçli ve Finlandiyalı ortaklarımız bunu Türk müttefiklerimizle görüşecekler ve görüşüyorlar. Bu, Türkiye ile ortamızda ikili bir sıkıntı olmadığı için bunu tabir etmek istedim. Bu, şu anda Türkiye ile İsveçli, Fin ortaklarımız ortasında bir bahis. İsveçli ve Finlandiyalı ortaklarımızla ve Türk müttefiklerimizle olan bağlantılarımızı koruyacağımızdan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya süratli iştiraki konusunda NATO ittifakı içindeki güçlü fikir birliğini sürdürebileceğimizden eminiz” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.