AB ve ABD’den Rusya’ya kınama

AB Komitesi ile ABD, Avrupa’nın güç güvenliği konusunda ortak açıklama yayımladı.

Rusya’nın Finlandiya’ya elektrik ve doğalgaz akışını kestiğine, Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz ihracatını durdurduğuna ve öteki Avrupa ülkelerine benzeri tehditlerde bulunduğuna işaret edilen açıklamada, Rusya’nın Avrupa için “haksız ve kabul edilemez” aksiyonlarda bulunan güvenilmez bir güç tedarikçisi olduğu belirtildi.

Açıklamada, tarafların Avrupa’nın güç güvenliğini güçlendirme konusunda kararlı olduğunun altı çizilerek “AB Komitesi ve ABD, Rusya’nın güçle şantaj yapmasını kınıyor.” sözü kullanıldı.

Avrupa’da güç arzını çeşitlendirme ve Rus gazına bağımlılığı azaltma uğraşlarının sürdüğü belirtilen açıklamada, Rusya’dan güç ithalatını azaltmak için kararlı adımlar atması gerektiği, AB Kurulu ve ABD’nin bu zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalıştığı kaydedildi.

Açıklamada, AB ve ABD’nin Avrupa’da doğalgaz arzının çeşitlendirilmesi, fosil yakıtlara talebin azaltılması, pak güç üretiminin hızlandırılması üzere alanlarda çalışmaya devam edeceği vurgulanarak Finlandiya’nın bir ABD firmasıyla LNG terminali kiralama kontratı yapmasının memnuniyetle karşılandığı tabir edildi.

Rus güç şirketi Gazprom, 3 gün evvel ruble cinsinden ödeme yapmadığı gerekçesiyle Finlandiya’ya doğalgaz sevkiyatını tümüyle durdurdu.

Rusya’nın en büyük elektrik üretim ve dağıtım şirketi Inter RAO da geçen hafta, ödeme alamadığı gerekçesiyle Finlandiya’ya elektrik sağlamayı kesti.

Rusya, geçen ay da rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya’ya doğalgaz sevkiyatını durdurmuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.