70 bin hektar yanmıştı: Hafriyat ve çöp ormana döküldü

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki orman yangınında ziyan gören alanların bir kısmına hafriyat ve çöp dökülmesi reaksiyon çekti. Hafriyatın konutları yanan kimi vatandaşların yıkılan meskenlerinden çıktığı öne sürüldü.

Manavgat’ta 28 Temmuz 2021 tarihinde başlayıp 10 gün süren yangında 70 bin hektar orman yandı. Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangını olarak kayıtlara geçen yangında 7 kişi hayatını yitirdi. Yangının söndürülmesinin akabinde bölgede ziyan gören meskenler ve iş yerleri yıkılıp yenilerinin imali için Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından proje başlatıldı. Bölgede inşaatlar yükselirken yanan orman alanlarının kimi bölgelerine hafriyat ve çöp döküldüğü görüldü. Buna reaksiyon gösteren vatandaşlar, kimi şahısların, yangında ziyan gören konutlarını yıktıktan sonra ortaya çıkan molozları bu bölgelere götürüp döktüklerini öne sürdü.

‘TURİSTLERE NE DİYECEĞİZ?’

Manavgat orman yangınında 10 gün boyunca söndürme çalışmalarına katılan turizmci Mehmet Çelikten de duruma reaksiyon gösterdi. DHA’nın aktardığına nazaran, birçok bölgede emsal imajların ortaya çıktığını söz eden Çelikten, “Burası turizm bölgesi. Her yıl binlerce turist gelip buraları geziyor. Bu hafriyatları gördüklerinde onlara ne diyeceğiz? Ormanı evvel yangın, akabinde çöp ve hafriyat bitirdi. Bu duruma en süratli biçimde el atılması lazım. Hafriyat ve çöpün döküldüğü yerlerin bir kısmı Manavgat ırmağına da yakın. Hem ormanı hem de suyu kirletiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.