12 Eylül’de idam edilenlerin fotoğrafını paylaşmıştı: SOL Partili Murat Güzel’in davasında yeni gelişme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, SOL Parti Keçiören İlçe Lideri Murat Hoş hakkında, 12 Eylül’de idam edilen Mustafa Özenç, İlyas Has ile Türkiye’de idam edilen son kişi Hıdır Aslan’ın fotoğrafını toplumsal medya hesabından paylaştığı için “zincirleme örgüt propagandası” suçlamasıyla dava açılmıştı. Güzel’in 1 yıl 3 aydan 8 yıl 9 aya kadar mahpusu istenmişti.

Hoş hakkında Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın birinci duruşması 10 Mayıs 2022 tarihinde görülmüş ve savcının mütalaa vermesi bekleniyordu. Mütalaasını veren savcı, Güzel’in beraatını istedi. Savcı’nın mütalaası şöyle:

“SUÇUN YASAL ÖGELERİNİ TAŞIMADIĞI KANAATİNE VARILDI”

“Yapılan soruşturma ve kovuşturma ile cürmün kanunda yazılı ögeleri sanık savunması ile birlikte bir bütün halinde değerlendirildiğinde; sanık hakkında belge kapsamındaki paylaşımları nedeniyle terör örgütü propagandası yapma cürmünden kamu davası açılmış ise de suça husus olduğu tez edilen paylaşımların sanığın üzerine atılı hata istikametinden cürmün yasal ögelerini taşımadığı kanaatine varıldı” dedi.

Davanın karar duruşması bugün yapılacak.

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma kapsamında Ankara Vilayet Emniyet Müdürlüğü Terörle Gayret Şube Müdürlüğü’nde tabir veren Güzel’e, 12 Eylül’de idam edilen Mustafa Özenç, İlyas Has ile Türkiye’de idam edilen son kişi olan Hıdır Aslan’ın fotoğraflarını, toplumsal medya hesabında neden paylaştığı sorulmuş, “Terör örgütü propagandası, Devrimci Yol örgütü propagandası yaptığınız anlaşılmıştır” tabirleriyle suçlanmıştı.

Hoş ise tabirinde, paylaşımları kabahat işlemek gayesiyle yapmadığını, kelam konusu paylaşımların söz özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, “Kaldı ki bu paylaşımlar kamuoyuna açık, binlerce insanın ulaşabileceği tıpkı vakitte beğenerek paylaşımda bulunulan fotoğraflardır” demişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.